Blog prowadzę dla Ciebie!

Alek Biesiada

Zdrowie.

Twoje

i Twoich Bliskich.

Witaj! Jeśli jesteś, bo szukasz porad na temat zdrowia dla siebie i swoich Bliskich, rozgość się! Nazywam się Alek Biesiada, jestem lekarzem i autorem tego bloga. I tu, i w gabinecie opowiadam o zdrowiu. 

Zachęcam do napisania do mnie. Staram się opracowywać wpisy, podcast i video tak, by odpowiadać na Wasze pytania.

Zespół niespokojnych nóg

Nie lecz się samemu farmaceutykami z reklam, ale zwróć się o pomoc do swojego lekarza rodzinnego. Zespół niespokojnych nóg wymaga odróżnienia od innych, poważnych schorzeń i czasem także szerokiej diagnostyki. W tekście więcej informacji.

Ostroga piętowa

Ból, zwłaszcza poranny i wieczorny, utrudniający poruszani się. Praca na stojąco, mała aktywność ruchowa. Oto przepis na ostrogę piętową. Czym jest, jak sobie z nią radzić i czemu dotyka co 10-tą osobę.

Rozrost prostaty i badanie PSA

Rozrost prostaty to choroba, która u mężczyzn występuje bardzo często. Jak rozpoznać objawy? Czy badać poziom PSA? Czego unikać? Czy oznaczać PSA?

COViD-19 a wakacje 2020

W tym artykule przedstawię kilka kwestii związanych z podróżowaniem w najbliższym sezonie wakacyjnym. Muszę jednak podkreślić, że ów tekst powstaje na początku czerwca 2020. Sytuacja może więc okazać się bardzo dynamiczna. Postaram się go jednak aktualizować.

Koronawirus

Ogrom informacji o COVID-19. Co jest ważne? Prawdziwe? Codziennie pytacie mnie o to w gabinecie i online. Sprawdzoną wiedzę zebrałem dla Was w tym wpisie.

Uwaga: nowy wpis z 10.03.2020 - video i nagranie!

Poprzednie wpisy/vlog i podcast

Wyroby medyczne

Czasem choroba dopada nas lub naszych Bliskich zupełnie nagle. Czasami trwa bardzo długo… w obu sytuacjach trzeba się zorganizować. Także całkiem technicznie: może trzeba wózka inwalidzkiego albo balkonika, może pieluchomajtek lub cewników. Na te wyroby przysługuje dopłata w ramach NFZ – refundacja. Zobacz, jak kiedy i komu się ona należy.

Hospicjum domowe

My sami albo nasi Bliscy – czasem potrzebujemy wsparcia i pomocy w domu, w codziennych zmaganiach z ciężką chorobą. Takim wsparciem może być hospicjum domowe. Dla kogo? W jakich wskazaniach? W czym może zespół specjalistów z hospicjum pomóc?

Zdrowie na wakacjach

Planujesz wakacyjne podróżowanie? A może szybki wypad w góry? Krótką wycieczkę albo długie zwiedzanie? Z dzieciakami, z seniorami? W ciąży? O tym jak się przygotować opowiadam w tym wpisie, odcinku podcastu i vlogu. A także w całej serii wpisów „Zdrowie na wakacjach.”

Grypa. Kiedy i kogo szczepić?

Tyko w pierwszych dwóch tygodniach września na grypę zapada około 100’000 z nas. A to tylko 14 dni sezonu infekcyjnego, który trwa do kwietnia. W sezonie 2018/2019 15 tysięcy osób musiało być przyjętych do szpitala z powodu powikłań. Możesz temu zapobiec.

Leki. Jak stosować?

Błędne przyjmowanie leków sprawia, że co roku kilka tysięcy z nas trafia do szpitala. Wg danych z USA błędy w stosowaniu leków są powodem śmierci ponad 7000 osób rocznie. A wydawałoby się, że wystarczy wyciągnąć lek z pudełka i połknąć.
Najczęstsze pomyłki, jak się przed nimi chronić oraz jak może pomóc lista leków. To wszystko we wpisie/podcaście/vlogu.

Osteoporoza. Cichy zabójca.

Osteoporoza to choroba, w której jest mało kości w kości. W efekcie – kości stają się kruche i podatne na złamanie. Z osteoporozą można żyć, można o niej nie wiedzieć. Aż do upadku. Często błahego, który zdrowym kościom by nie zaszkodził. A jednak kończy się złamaniem.

Zdrowie

Na wakacjach!

Mój najnowszy projekt to wpisy i vlog o zdrowiu podczas wakacji. Poradnik, który przygotowałem specjalnie dla Ciebie. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich Bliskich, przygotuj się do wakacyjnych podróży korzystając z mojej wiedzy medycznej i doświadczenia.

Ostatnie wpisy na blogu

Dorośli

Endometrioza – co powinnaś o niej wiedzieć?

Za nami marzec – miesiąc świadomości endometriozy. Minął mi tak szybko przez pandemię Covid, że nie zdążyłem przygotować wpisu na bloga, na którym bardzo mi zależało. Mianowicie wpisu o chorobie, która potrafi dotyczyć nawet co 10 – tej kobiety w wieku rozrodczym. Dokładna częstość jej występowania nie jest znana. Pacjentki zgłaszają się do gabinetów ginekologicznych czy lekarzy rodzinnych późno, często w drugim czy trzecim roku trwania objawów. Do postawienia ostatecznej diagnozy czasami trzeba aż 10 lat. Dzisiaj słów kilka o endometriozie.

Przeczytaj cały
Dorośli

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO

Dolegliwości ze strony jamy brzusznej stanowią jeden z częstszych powodów zgłaszania się Pacjentów do mojego gabinetu. Wśród objawów, które często skłaniają Chorych do stawienia się u mnie, wymienić można przede wszystkim dolegliwości bólowe jamy brzusznej, nadmierne gromadzenie się i oddawanie gazów, wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu oraz biegunkę. Takie właśnie objawy mogą wskazywać na występowanie zespołu nadmiernego rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIIBO. Dzisiaj kilka słów na ten temat.

Przeczytaj cały
Dorośli

Zakażenie helicobacter pylori

Wiosna i jesień to dwie pory roku, w których najczęściej zgłaszają się do mnie Pacjenci z objawami dolegliwości bólowych nadbrzusza, zgagą czy pieczeniem. To okres wzmożonych dolegliwości dyspeptycznych i zwiększonego ryzyka objawowego zakażenia helicobacter pylori. Dzisiaj kilka słów o samej chorobie oraz o kilku specyficznych kwestiach jej dotyczących.

Przeczytaj cały
Dorośli

Monakolina K – naturalny sposób na obniżenie cholesterolu

W gabinecie lekarza rodzinnego niezwykle często zdarza się, że musimy rozpoczynać leczenie nadmiernie podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi. Jedną z opcji terapeutycznych, przed wyborem leków jest sięgnięcie po suplementy diety, albo tzw. żywność funkcjonalną. Dzisiaj kilka słów na ten temat.

Przeczytaj cały
Dorośli

Czy warto się szczepić?

Takie pytanie najczęściej zadają mi Pacjenci, dzwoniąc do mnie, bądź z różnych powodów przychodząc do gabinetu po poradę lekarską. Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście TAK. Zdecydowanie warto i jak najbardziej trzeba się zaszczepić przeciwko Covid -19, niezależnie od tego czy już zachorowaliśmy, czy udało nam się uchronić przed infekcjom. Szczególnie dotyczy to osób starszych. Z badań wynika, ze im jesteśmy starsi, tym lepiej reagujemy na szczepionkę w zakresie wytwarzania przeciwciał. Stąd też tym lepiej chroni nas ona przed ciężkim przebiegiem samej infekcji.

Przeczytaj cały

O blogu:

Twoje zdrowie

Przekazuję tu informacje ważne dla Ciebie. Dla Twojego zdrowia. Zależy mi, by moi Pacjenci byli dobrze wyedukowani. Tak samo i Ty. Dzięki zdrowiu przecież jesteś w stanie realizować swoje plany i troszczyć się o Bliskich. 

Zdrowie Twoich Bliskich

Chcę Ci przekazać wiedzę o zdrowiu Twoich Bliskich. To ważne, bo chcę ułatwić Ci dbanie o nie. Pracuję w gabinecie lekarza rodzinnego i w hospicjum domowym. Zdrowie seniorów i osób ciężko chorych to najważniejsze dla mnie tematy. 

Pewność i rzetelna wiedza

Na blogu piszę z perspektywy lekarza rodzinnego dla Ciebie. O zdrowiu Twoim i Twoich Bliskich. Dbam o rzetelność zamieszczanych informacji. Piszę prosto – tak samo jak jasno staram się tłumaczyć diagnostykę, schorzenia, objawy i leczenie w swoim gabinecie. 

Kraków, Skawina i okolice

Wybrane dla Ciebie

Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?

Przeczytaj

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?

Sprawdź

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?

Przeczytaj

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?

Przejdź

Napisałem poradnik

Sprawdź

Poradnik „Zdrowie na wakacjach” napisałem specjalnie dla Ciebie, aby pomóc Ci w bezpiecznym zorganizowaniu i przeprowadzeniu wakacyjnego wyjazdu: Twojego i Twoich Bliskich.

Poradnik zawiera najważniejsze informacje o zdrowiu podczas podróżowania, które mogą być dla Ciebie przydatne, w tym informacje o szczepieniach, zaleceniach dotyczące wyjazdu w Polsce i za granicę, informacje o szczególnych sytuacjach podczas wakacji oraz takie, które dotyczą zdrowia dzieci, osób starszych i kobiet ciężarnych. Poradnik zawiera także gotowe do wydrukowania checklisty, w tym co zabrać w apteczce podróżnej. 

Przygotowuję ten poradnik w formie eBooka, aby był dla Ciebie łatwo dostępny, gdziekolwiek jesteś. Będzie możliwe jego pobranie na telefon komórkowy, tablet, czy komputer w dowolnym momencie. Wydrukowanie potrzebnych Ci fragmentów, czy całość, także nie będzie problemem. 

Nie wiesz co zrobić?

Jak

Masz wątpliwości dotyczące zdrowia swojego lub Bliskich? 
Napisz do mnie wiadomość:
Zostaw swój email
Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.
Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

© 2019 lekarzrodzinny.blog- All Rights Reserved.

Wizyty domowe

Kraków, Skawina i okolice

Kontakt mailowy, telefoniczny i przez social media.

791 36 76 01