Blog prowadzę dla Ciebie!

Alek Biesiada

Zdrowie.

Twoje

i Twoich Bliskich.

Witaj! Jeśli jesteś, bo szukasz porad na temat zdrowia dla siebie i swoich Bliskich, rozgość się! Nazywam się Alek Biesiada, jestem lekarzem i autorem tego bloga. I tu, i w gabinecie opowiadam o zdrowiu. 

Zachęcam do napisania do mnie. Staram się opracowywać wpisy, podcast i video tak, by odpowiadać na Wasze pytania.

Zespół niespokojnych nóg

Nie lecz się samemu farmaceutykami z reklam, ale zwróć się o pomoc do swojego lekarza rodzinnego. Zespół niespokojnych nóg wymaga odróżnienia od innych, poważnych schorzeń i czasem także szerokiej diagnostyki. W tekście więcej informacji.

Ostroga piętowa

Ból, zwłaszcza poranny i wieczorny, utrudniający poruszani się. Praca na stojąco, mała aktywność ruchowa. Oto przepis na ostrogę piętową. Czym jest, jak sobie z nią radzić i czemu dotyka co 10-tą osobę.

Rozrost prostaty i badanie PSA

Rozrost prostaty to choroba, która u mężczyzn występuje bardzo często. Jak rozpoznać objawy? Czy badać poziom PSA? Czego unikać? Czy oznaczać PSA?

COViD-19 a wakacje 2020

W tym artykule przedstawię kilka kwestii związanych z podróżowaniem w najbliższym sezonie wakacyjnym. Muszę jednak podkreślić, że ów tekst powstaje na początku czerwca 2020. Sytuacja może więc okazać się bardzo dynamiczna. Postaram się go jednak aktualizować.

Koronawirus

Ogrom informacji o COVID-19. Co jest ważne? Prawdziwe? Codziennie pytacie mnie o to w gabinecie i online. Sprawdzoną wiedzę zebrałem dla Was w tym wpisie.

Uwaga: nowy wpis z 10.03.2020 - video i nagranie!

Poprzednie wpisy/vlog i podcast

Wyroby medyczne

Czasem choroba dopada nas lub naszych Bliskich zupełnie nagle. Czasami trwa bardzo długo… w obu sytuacjach trzeba się zorganizować. Także całkiem technicznie: może trzeba wózka inwalidzkiego albo balkonika, może pieluchomajtek lub cewników. Na te wyroby przysługuje dopłata w ramach NFZ – refundacja. Zobacz, jak kiedy i komu się ona należy.

Hospicjum domowe

My sami albo nasi Bliscy – czasem potrzebujemy wsparcia i pomocy w domu, w codziennych zmaganiach z ciężką chorobą. Takim wsparciem może być hospicjum domowe. Dla kogo? W jakich wskazaniach? W czym może zespół specjalistów z hospicjum pomóc?

Zdrowie na wakacjach

Planujesz wakacyjne podróżowanie? A może szybki wypad w góry? Krótką wycieczkę albo długie zwiedzanie? Z dzieciakami, z seniorami? W ciąży? O tym jak się przygotować opowiadam w tym wpisie, odcinku podcastu i vlogu. A także w całej serii wpisów „Zdrowie na wakacjach.”

Grypa. Kiedy i kogo szczepić?

Tyko w pierwszych dwóch tygodniach września na grypę zapada około 100’000 z nas. A to tylko 14 dni sezonu infekcyjnego, który trwa do kwietnia. W sezonie 2018/2019 15 tysięcy osób musiało być przyjętych do szpitala z powodu powikłań. Możesz temu zapobiec.

Leki. Jak stosować?

Błędne przyjmowanie leków sprawia, że co roku kilka tysięcy z nas trafia do szpitala. Wg danych z USA błędy w stosowaniu leków są powodem śmierci ponad 7000 osób rocznie. A wydawałoby się, że wystarczy wyciągnąć lek z pudełka i połknąć.
Najczęstsze pomyłki, jak się przed nimi chronić oraz jak może pomóc lista leków. To wszystko we wpisie/podcaście/vlogu.

Osteoporoza. Cichy zabójca.

Osteoporoza to choroba, w której jest mało kości w kości. W efekcie – kości stają się kruche i podatne na złamanie. Z osteoporozą można żyć, można o niej nie wiedzieć. Aż do upadku. Często błahego, który zdrowym kościom by nie zaszkodził. A jednak kończy się złamaniem.

Zdrowie

Na wakacjach!

Mój najnowszy projekt to wpisy i vlog o zdrowiu podczas wakacji. Poradnik, który przygotowałem specjalnie dla Ciebie. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich Bliskich, przygotuj się do wakacyjnych podróży korzystając z mojej wiedzy medycznej i doświadczenia.

Ostatnie wpisy na blogu

Podcasty

Zdrowie na wakacjach – Ubezpieczenie zdrowotne w podróży

Ubezpieczenie zdrowotne to niezwykle ważny element bezpiecznego podróżowania, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Nigdy nie wiemy co może się nam przytrafić podczas wakacyjnych wojaży. Właśnie dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Bardzo pomocne może być zaopatrzenie się w kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dowiedz się, gdzie można ją uzyskać i jakie kroki należy podjąć, w celu jej wyrobienia.

Przeczytaj cały
Podcasty

Zdrowie na wakacjach – Gabinet POZ

Podróżując po miastach Polski warto znać podstawowe informacje o tamtejszych punktach POZ. W jakiej sytuacji możemy się do nich zgłosić, kiedy lekarz w obcym miejscu może nas przyjąć i jakie są objawy, których nigdy nie powinniśmy bagatelizować. Dowiedz się więcej o punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej z dzisiejszego podcastu.

Przeczytaj cały
Podcasty

Zdrowie na wakacjach – Pogryzienia przez owady

Podróżując zarówno po Polsce, jak i po egzotycznych krajach, powinniśmy uważać na spotykane w tamtejszych rejonach owady. Niektóre z nich mogą bowiem przenosić groźne choroby, takie jak np. malaria. Kleszcze, pchły i osy to tylko niektóre z owadów, których ugryzienia powinniśmy się wystrzegać. Warto zatem wiedzieć, co zrobić w momencie ukąszenia, jak usunąć żądło (lub całego owada) z rany i jakie są objawy, które należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj cały
Podcasty

Zdrowie na wakacjach – Biegunka i wymioty w podróży

Dolegliwości takie jak biegunka lub wymioty stosunkowo często zdarzają się podczas podróży, zwłaszcza do egzotycznych krajów. Potrafią przy tym solidnie uprzykrzyć wypoczynek. Powodują bardzo szybkie odwodnienie i ogólne osłabienie organizmu. Właśnie dlatego w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci i Seniorów. Dowiedz się jak im zapobiegać i co zrobić, jeśli już się pojawią.

Przeczytaj cały

O blogu:

Twoje zdrowie

Przekazuję tu informacje ważne dla Ciebie. Dla Twojego zdrowia. Zależy mi, by moi Pacjenci byli dobrze wyedukowani. Tak samo i Ty. Dzięki zdrowiu przecież jesteś w stanie realizować swoje plany i troszczyć się o Bliskich. 

Zdrowie Twoich Bliskich

Chcę Ci przekazać wiedzę o zdrowiu Twoich Bliskich. To ważne, bo chcę ułatwić Ci dbanie o nie. Pracuję w gabinecie lekarza rodzinnego i w hospicjum domowym. Zdrowie seniorów i osób ciężko chorych to najważniejsze dla mnie tematy. 

Pewność i rzetelna wiedza

Na blogu piszę z perspektywy lekarza rodzinnego dla Ciebie. O zdrowiu Twoim i Twoich Bliskich. Dbam o rzetelność zamieszczanych informacji. Piszę prosto – tak samo jak jasno staram się tłumaczyć diagnostykę, schorzenia, objawy i leczenie w swoim gabinecie. 

Kraków, Skawina i okolice

Wybrane dla Ciebie

Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?

Przeczytaj

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?

Sprawdź

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?

Przeczytaj

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?

Przejdź

Napisałem poradnik

Sprawdź

Poradnik „Zdrowie na wakacjach” napisałem specjalnie dla Ciebie, aby pomóc Ci w bezpiecznym zorganizowaniu i przeprowadzeniu wakacyjnego wyjazdu: Twojego i Twoich Bliskich.

Poradnik zawiera najważniejsze informacje o zdrowiu podczas podróżowania, które mogą być dla Ciebie przydatne, w tym informacje o szczepieniach, zaleceniach dotyczące wyjazdu w Polsce i za granicę, informacje o szczególnych sytuacjach podczas wakacji oraz takie, które dotyczą zdrowia dzieci, osób starszych i kobiet ciężarnych. Poradnik zawiera także gotowe do wydrukowania checklisty, w tym co zabrać w apteczce podróżnej. 

Przygotowuję ten poradnik w formie eBooka, aby był dla Ciebie łatwo dostępny, gdziekolwiek jesteś. Będzie możliwe jego pobranie na telefon komórkowy, tablet, czy komputer w dowolnym momencie. Wydrukowanie potrzebnych Ci fragmentów, czy całość, także nie będzie problemem. 

Nie wiesz co zrobić?

Jak zadbać o zdrowie? pomóc Bliskim? przygotować wyjazd? szczepić Bliskich?

Masz wątpliwości dotyczące zdrowia swojego lub Bliskich? 
Napisz do mnie wiadomość:
Zostaw swój email
Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.
Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

© 2019 lekarzrodzinny.blog- All Rights Reserved.

Wizyty domowe

Kraków, Skawina i okolice

Kontakt mailowy, telefoniczny i przez social media.

791 36 76 01