
Lekarz rodzinny. Specjalista. Co to znaczy?
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Tyko w pierwszych dwóch tygodniach września na grypę zapada około 100’000 z nas. A to tylko 14 dni sezonu infekcyjnego, który trwa do kwietnia. W sezonie 2018/2019 15 tysięcy osób musiało być przyjętych do szpitala z powodu powikłań. Możesz temu zapobiec.
Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i rozwoju powikłań pogrypowych, takich jak zapalenie płuc czy pogorszenie choroby przewlekłej, na którą już chorujesz Ty lub Twój Bliski. Redukuje także ryzyko wystąpienia najgroźniejszego powikłania jakim jest śmierć, zwłaszcza w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.
Najlepiej zaszczepić się przed sezonem grypowym, to jest we wrześniu lub w październiku.
Szczepienie dla dorosłych składa się z jednej dawki (niezależnie czy szczepisz się przeciw grypie po raz pierwszy, czy też po raz kolejny) podanej domięśniowo lub podskórnie.
Dzieci przed ukończeniem 9. roku życia, gdy są szczepione po raz pierwszy w życiu, powinny otrzymać 2 dawki w odstępie 4 tygodni.
UWAGA: Szczepienie nie zapobiega zachorowaniu na zwykłe „przeziębienie”, ale działa celowanie przeciwko wirusom grypy, które najczęściej powodują zachorowanie na tę groźną chorobę.
Pomogę Ci zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich, abyście wspólnie mogli cieszyć się tym, co dla Was ważne. Na maila dostaniesz od razu gotową do wydruku listę leków.
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Molnupiravir jest pierwszym lekiem przeciwko COVID-19, który uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jednakże na ten moment w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, nie ma charakterystyki produktu leczniczego.
Ubezpieczenie zdrowotne to niezwykle ważny element bezpiecznego podróżowania, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Nigdy nie wiemy co może się nam przytrafić podczas wakacyjnych wojaży. Właśnie dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Bardzo pomocne może być zaopatrzenie się w kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dowiedz się, gdzie można ją uzyskać i jakie kroki należy podjąć, w celu jej wyrobienia.
Wszystkie materiały w serwisie lekarzrodzinny.blog zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.
Najważniejsze informacje o stosowaniu leków w domu, podawaniu ich Twoim Bliskim, o zasadach przepisywania leków na recepcie. Wszystko w przystępnej formie eBooka.
Do pobrania i wydrukowania także gotowy „Spis leków”.
Informacje o szczepieniach. Checklisty: co zabrać w apteczce. Jak podróżować z dzieckiem albo z Seniorem. Sytuacje szczególne.
Brak komentarzy