001

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, w której jest mało kości w kości. W efekcie – kości stają się kruche i podatne na złamanie. Z osteoporozą można żyć, można o niej nie wiedzieć. Aż do upadku. Często błahego, który zdrowym kościom by nie zaszkodził. A jednak kończy się złamaniem. 

Czytaj więcej poniżej

Przygotowałem dla Ciebie:

Vlog


Możesz obejrzeć video

Podcast


Możesz posłuchać nagrania

Wpis na blogu


Możesz przeczytać artykuł

Wolisz posłuchać? Oto podcast:

Najbardziej podatne na złamania są: 

 • Szyjka kości udowej
 • Okolica nadgarstka
 • Kręgosłup. 

Co roku na świecie dochodzi do ponad 10 milionów złamań związanych z osteoporozą. Do 2050 roku szacuje się, że tych najpoważniejszych – czyli złamań w obrębie nogi (szyjka kości udowej) będzie 6,5 miliona rocznie. Czemu to ważne? Bo po złamaniach:

 • 50% osób zostaje niepełnosprawnymi i wymaga pomocy  – jeśli to Twój Dziadek albo Babcia – być może będą potrzebowali Twojej pomocy!
 • Umiera nawet 20% mężczyzn i 25% kobiet (w rok od złamania) wskutek powikłań, przewlekłego leczenia, leżenia (zapalenie płuc, zatorowość). 
 • Zostaje ból, z którym często trudno sobie poradzić. 

Tylko w Polsce co roku dochodzi do 150 tysięcy złamań, z czego 30 tysięcy to złamania szyjki kości udowej związane z osteoporozą. To oznacza jedno złamanie co około 20 minut! 

Dlaczego to dotyczy także Ciebie?


złamań uda rocznie w Polsce
%
Pacjentów umiera
%
Wymaga opieki

Jak diagnozuje się osteoporozę?

Wykonuje się densytometrię, czyli sprawdza jak gęste są kości. Badanie powinno być wykonane na kościach kręgosłupa lędźwiowego i na kości udowej. Badanie z nadgarstka jest mało wiarygodne. 

 

Warto pomyśleć o zbadaniu siebie lub Bliskich, najbardziej narażone są:

 • Kobiety, zwłaszcza po menopauzie,
 • Osoby palące tytoń,
 • Osoby bardzo szczupłe,
 • Chorzy leczenie sterydami przewlekle (np. z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów). 

Zostaw e-mail

Pomogę Ci zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich, abyście wspólnie mogli cieszyć się tym, co dla Was ważne. 

Tutaj zebrałem informacje na temat leczenia osteoporozy.

Kliknij, aby poznać szczegóły: 

Wapń

W leczeniu stosuje się suplementację wapnia (Ca), zalecane jest zwykle ok 1200 mg na dobę. Ale uwaga – są badania pokazujące, że za dużo wapnia może prowadzić do rozwoju miażdżycy i zmian w sercu – a więc zawału! Nie warto więc przedawkowywać wapnia. 

Stosując wapń w tabletkach pamiętaj, aby przyjmować tabletki RAZEM z jedzeniem. 

Witamina D

Drugim elementem jest witamina D:

 1. Produkowana jest w skórze. Ale osoby starsze produkują jej mniej. 
 2. Jesli skórę chronimy przed światłem (kremy z filtrem, ubranie) – nici z produkcji. 
 3. W Polsce warunki do produkowania witaminy D nasza skóra ma od maja do września. Trzeba wystawić na minimum 15 minut przynajmniej 15% powierzchni ciała (głowa, ramiona). 

Jak widać nie jest łatwo samemu sobie witaminy D naprodukować – dlatego akurat będąc w Polsce warto ją suplementować – 800-1000 jm/dobę wystarcza. Można ją podawać 1x/dzień. Preparaty o wyższych dawkach można stosować 1x/tydzień a nawet 1x/miesiąc. Uwaga! Witaminę D można przedawkować! 

U osób starszych wskazana jest suplementacja przez cały rok (po 65 roku życia), a także zaleca się stosowanie dawek po 2000 j.m./dziennie. 

Bisfosfoniany

Wreszcie – jeśli jest osteoporoza potwierdzona w badaniu – lekarz włącza leki – tzw. bisfosfoniany. Wymaga to kontroli lekarskiej i bardzo ważne jest aby leki odpowiednio przyjmować – lek podawany doustnie powinien być przyjmowany na czczo, popity dużą ilością wody i powinno się po przyjęciu tabletki spacerować (!!!) przez około 30-40 minut. Inaczej nic się nie wchłonie i na nic takie leczenie. 

Poza leczeniem osteoporozy równie ważne jest chronienie osób starszych przed upadkami! Słabe światło w domu, liczne przeszkody, zła organizacja mieszkania – i wypadek gotowy. Do tego Seniorzy często chorują na cukrzycę, zaćmę czy zwyrodnienia stawów – to utrudnia ruch. 

 

W Polsce co roku upada co 3. Senior. Jeśli Twój Bliski po 65 roku życia nie upadł w ciągu ostatnich 2 lat – statystyka podpowiada, że upadnie w tym roku! 

80% upadków zdarza się w domu!​

Najprościej więc zadbać o najbliższe otoczenie:

 1. Zadbaj o dobre naświetlenie pomieszczeń, a w ciągach komunikacyjnych (np. w korytarzu) przypilnuj, by światło włączało się od razu po jego przyciśnięciu. 
 2. Pochowaj dywaniki i wszystko co rusza się i nie jest na trwale przyczepione do podłogi. Rogi dywanów przyklej taśmą dwustronną. 
 3. Zamontuj poręcze – zwłaszcza w łazience i ubikacji. 
 4. Zmień wannę na prysznic z niskim brodzikiem, a najlepiej bez brodzika. 
 5. Przypilnuj wentylacji w łazience – gdy robi się parno w kąpieli woda skrapla się i łatwo o poślizgnięcie. 
 6. Łóżko powinno nie być za niskie – łatwiej wstać, gdy podnosimy się z wysokości około 50-70 cm niż gdy musimy dźwignąć się z wersalki zawieszonej 30 cm nad podłogą. Podobnie sprawdź fotele. 

Napisałem dla Ciebie także:

Zostaw swój email

Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim. Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Masz więcej czasu? Sprawdź także:


Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?


Przeczytaj


Zdrowienawakacjach.pl: Jak zabrać apteczkę w samochodzie? Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?


Sprawdź


Zdrowienawakacjach.pl: Wakacje a pomoc w gabinecie lekarza POZ. Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?


Przeczytaj


Old clock on a manuscript book

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?


Przejdź

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz