Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, w której jest mało kości w kości. W efekcie – kości stają się kruche i podatne na złamanie. Z osteoporozą można żyć, można o niej nie wiedzieć. Aż do upadku. Często błahego, który zdrowym kościom by nie zaszkodził. A jednak kończy się złamaniem. 

Czytaj więcej poniżej

Wolisz posłuchać? Oto podcast:

Najbardziej podatne na złamania są: 

 • Szyjka kości udowej
 • Okolica nadgarstka
 • Kręgosłup. 

Co roku na świecie dochodzi do ponad 10 milionów złamań związanych z osteoporozą. Do 2050 roku szacuje się, że tych najpoważniejszych – czyli złamań w obrębie nogi (szyjka kości udowej) będzie 6,5 miliona rocznie. Czemu to ważne? Bo po złamaniach:

 • 50% osób zostaje niepełnosprawnymi i wymaga pomocy  – jeśli to Twój Dziadek albo Babcia – być może będą potrzebowali Twojej pomocy!
 • Umiera nawet 20% mężczyzn i 25% kobiet (w rok od złamania) wskutek powikłań, przewlekłego leczenia, leżenia (zapalenie płuc, zatorowość). 
 • Zostaje ból, z którym często trudno sobie poradzić. 

Tylko w Polsce co roku dochodzi do 150 tysięcy złamań, z czego 30 tysięcy to złamania szyjki kości udowej związane z osteoporozą. To oznacza jedno złamanie co około 20 minut! 

Dlaczego to dotyczy także Ciebie?

złamań uda rocznie w Polsce
%
Pacjentów umiera
%
Wymaga opieki

Jak diagnozuje się osteoporozę?

Wykonuje się densytometrię, czyli sprawdza jak gęste są kości. Badanie powinno być wykonane na kościach kręgosłupa lędźwiowego i na kości udowej. Badanie z nadgarstka jest mało wiarygodne. 

 

Warto pomyśleć o zbadaniu siebie lub Bliskich, najbardziej narażone są:

 • Kobiety, zwłaszcza po menopauzie,
 • Osoby palące tytoń,
 • Osoby bardzo szczupłe,
 • Chorzy leczenie sterydami przewlekle (np. z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów). 

Zostaw e-mail

Pomogę Ci zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich, abyście wspólnie mogli cieszyć się tym, co dla Was ważne. 

Tutaj zebrałem informacje na temat leczenia osteoporozy.

Kliknij, aby poznać szczegóły: 

W leczeniu stosuje się suplementację wapnia (Ca), zalecane jest zwykle ok 1200 mg na dobę. Ale uwaga – są badania pokazujące, że za dużo wapnia może prowadzić do rozwoju miażdżycy i zmian w sercu – a więc zawału! Nie warto więc przedawkowywać wapnia. 

Stosując wapń w tabletkach pamiętaj, aby przyjmować tabletki RAZEM z jedzeniem. 

Drugim elementem jest witamina D:

 1. Produkowana jest w skórze. Ale osoby starsze produkują jej mniej. 
 2. Jesli skórę chronimy przed światłem (kremy z filtrem, ubranie) – nici z produkcji. 
 3. W Polsce warunki do produkowania witaminy D nasza skóra ma od maja do września. Trzeba wystawić na minimum 15 minut przynajmniej 15% powierzchni ciała (głowa, ramiona). 

Jak widać nie jest łatwo samemu sobie witaminy D naprodukować – dlatego akurat będąc w Polsce warto ją suplementować – 800-1000 jm/dobę wystarcza. Można ją podawać 1x/dzień. Preparaty o wyższych dawkach można stosować 1x/tydzień a nawet 1x/miesiąc. Uwaga! Witaminę D można przedawkować! 

U osób starszych wskazana jest suplementacja przez cały rok (po 65 roku życia), a także zaleca się stosowanie dawek po 2000 j.m./dziennie. 

Wreszcie – jeśli jest osteoporoza potwierdzona w badaniu – lekarz włącza leki – tzw. bisfosfoniany. Wymaga to kontroli lekarskiej i bardzo ważne jest aby leki odpowiednio przyjmować – lek podawany doustnie powinien być przyjmowany na czczo, popity dużą ilością wody i powinno się po przyjęciu tabletki spacerować (!!!) przez około 30-40 minut. Inaczej nic się nie wchłonie i na nic takie leczenie. 

Poza leczeniem osteoporozy równie ważne jest chronienie osób starszych przed upadkami! Słabe światło w domu, liczne przeszkody, zła organizacja mieszkania – i wypadek gotowy. Do tego Seniorzy często chorują na cukrzycę, zaćmę czy zwyrodnienia stawów – to utrudnia ruch. 

 

W Polsce co roku upada co 3. Senior. Jeśli Twój Bliski po 65 roku życia nie upadł w ciągu ostatnich 2 lat – statystyka podpowiada, że upadnie w tym roku! 

80% upadków zdarza się w domu!​

Najprościej więc zadbać o najbliższe otoczenie:

 1. Zadbaj o dobre naświetlenie pomieszczeń, a w ciągach komunikacyjnych (np. w korytarzu) przypilnuj, by światło włączało się od razu po jego przyciśnięciu. 
 2. Pochowaj dywaniki i wszystko co rusza się i nie jest na trwale przyczepione do podłogi. Rogi dywanów przyklej taśmą dwustronną. 
 3. Zamontuj poręcze – zwłaszcza w łazience i ubikacji. 
 4. Zmień wannę na prysznic z niskim brodzikiem, a najlepiej bez brodzika. 
 5. Przypilnuj wentylacji w łazience – gdy robi się parno w kąpieli woda skrapla się i łatwo o poślizgnięcie. 
 6. Łóżko powinno nie być za niskie – łatwiej wstać, gdy podnosimy się z wysokości około 50-70 cm niż gdy musimy dźwignąć się z wersalki zawieszonej 30 cm nad podłogą. Podobnie sprawdź fotele. 

Napisałem dla Ciebie także:

Nietolerancja laktozy u Pacjentów dorosłych

Dolegliwości bólowe brzucha, zwykle kurczowe, zlokalizowane w podbrzuszu i w okolicy pępka wywołują niepokój. Do tego pojawiające się wzdęcia, gazy, przelewania, nudności czy wreszcie luźny stolec, to najczęściej objawy, które skłaniają do zgłoszenia się Pacjentów dorosłych do mojego gabinetu. Czy może to być nietolerancja laktozy? Takie pytania bardzo często zadają mi Pacjenci. Spróbujmy się nad tym dzisiaj zastanowić.

Zostaw swój email
Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.
Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Masz więcej czasu? Sprawdź także:

Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?

Przeczytaj

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?

Sprawdź

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?

Przeczytaj

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?

Przejdź

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz