004

lekarzrodzinny.blog: Jak zadbać o zdrowie swoje i Bliskich na wakacjach? O tym we wpisie, vlogu i podcaście.

Zdrowie w podróży.

Planujesz wakacyjne podróżowanie? A może szybki wypad w góry? Krótką wycieczkę albo długie zwiedzanie? Z dzieciakami, z seniorami? W ciąży? 

O tym jak się przygotować opowiadam w tym wpisie, odcinku podcastu i vlogu. A także w całej serii wpisów „Zdrowie na wakacjach.” 

Zapraszam!

O zdrowiu na wakacjach tutaj:

Vlog


Możesz obejrzeć video

Podcast


Możesz posłuchać nagrania

WpisY na blogu


Jest cała kategoria wpisów! Kliknij tutaj!

Po pierwsze apteczka! Nie ma dobrego wyjazdu wakacyjnego bez dobrze spakowanej apteczki. Apteczka gwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo Tobie i Twoim Bliskim. Jeśli przewlekle chorujesz na jakieś choroby, pamiętaj, aby do apteczki dołączyć wszystkie stale stosowane leki. 

Na nic nie chorujesz? I tak warto przygotować apteczkę podróżną. Zdejmie Ci to z głowy wiele problemów w trakcie podróżowania. Pamiętaj, że podczas wakacji może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji: komuś może zrobić się niedobrze, może dopaść Cię gorączka, coś może wpaść Ci do oka albo możesz skręcić nogę w czasie wspinaczki. W takich sytuacjach apteczka jest niezastąpiona. 

Klikając tutaj znajdziesz skład proponowanej przeze mnie wakacyjnej apteczki – oto link. Na vlogu znajdziesz także unboxing mojej prywatnej apteczki wakacyjnej. Zapraszam. 

Podstawowym problemem w podróży jest choroba lokomocyjna. Pojawia się, ponieważ błędnik odpowiedzialny za poczucie położenia ciała wychwytuje, że jesteśmy w ruchu, ale oczy spoczywają np. na nieruchomej desce rozdzielczej czy na książce, co dezorientuje mózg. To wyjaśnienie medyczne od razu pozwala płynnie przejść do sposobów radzenia sobie z chorobą lokomocyjną – trzeba po prostu mózg oszukać raz jeszcze. 

Podstawowe zasady zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej:

 • Unikaj ciężkostrawnych posiłków przed podróżą, pij rozsądne ilości raczej chłodnych płynów zarówno przed, jak i w trakcie podróży. Używaj wody niegazowanej. 
 • Skupiaj wzrok na drodze i odległych przedmiotach, unikaj oglądania filmów i czytania, w tym z urządzeń elektronicznych. 
 • Siadaj z przodu pojazdu, zawsze przodem do kierunku jazdy. 
 • Żuj gumę do żucia. 
 • Rozmawiaj ze współpasażerami, jeśli na chorobę lokomocyjną cierpi dziecko – wymyśl dla niego gry i zabawy zajmujące podróż. 
 • Zastosuje leki: dimenhydrynat, a w cięższych postaciach dostępną na receptę prometazynę (skontaktuj się ze swoim lekarzem przed podróżą). 
 • Rób przerwy w podróży. 
 • Podróżuj przewietrzonym pojazdem, raczej w chłodniejszej temperaturze. 

A co w samolocie?

Samolot najszybciej pozwala przedostać się z jednego miejsca na drugie, ale właśnie w tej szybkości zmiany klimatu czyhają na Ciebie liczne niebezpieczeństwa. Pamiętaj więc, aby zabrać ze sobą ubranie pozwalające wygodnie przebrać się. W zależności od temperatury i wilgotności na miejscu zmieniaj strój unikając przegrzania lub wychłodzenia. Jeśli więc lecisz z chłodnej jesiennej Polski w tropiki, ubierz się ciepło, ale spakuj do podróżnej torby coś do szybkiego przebrania się po wylądowaniu. Podobnie w drodze powrotnej – zadbaj o zabranie w podręcznej torbie stosownej odzieży. 

Latanie samolotem sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Po pierwsze: siedzisz w samolocie z kilkoma setkami innych pasażerów – ktoś wśród nich pewnie jest chory i może zarażać. Po drugie: klimatyzacja, wysuszone powietrze i zmiany temperatury źle oddziałują na barierę śluzówkową w Twoich drogach oddechowych, przez co są one bardziej podatne na infekcje. 

Podróżowanie samolotem z zapaleniem ucha środkowego albo chorobami trąbki słuchowej szczerze odradzam. Można pogorszyć infekcję, a na pewno nasilić odczuwany ból. Trąbka wyrównuje bowiem ciśnienie między uchem środkowym a światem zewnętrznym. Jeśli nie działa, a samolot wzbija się w górę, narasta różnica ciśnień i może dojść do uszkodzenia w obrębie np. błony bębenkowej. Jeśli nie masz wyjścia i musisz lecieć mimo choroby: pomóc może udrożnienie nosa (krople) i zastosowanie leków z pseudoefedryną (zmniejszają obrzęk śluzówek). Ewentualnie zastosować można przed lotem lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen. 

Pij dużo ciepłych płynów w czasie lotu. Dbaj o nawodnienie bliskich, zwłaszcza dzieci. 

Długotrwała podróż samolotem, zwłaszcza trwająca ponad 4 godziny, zwiększa ryzyko zakrzepicy żył w nogach. Jeśli lot połączony jest z długotrwałym siedzeniem wcześniej, jest częścią długiej podróży (kilkanaście godzin) i łączy się ze spaniem na siedząco – ryzyko rośnie jeszcze bardziej. 

Zadbaj o:

 • wygodne i przewiewne ubranie i buty,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu, 
 • ćwiczenia kończyn dolnych, przechadzki po samolocie. 

Jeśli podróż jest długa, warto zastosować podkolanówki o zmiennym ucisku (10-20 mmHg na wysokości kostki). Pończochy uciskowe także się nadają. Skonsultuj to z lekarzem. 

Jeśli jesteś w szczególnej grupie ryzyka, zgłoś się do lekarza, aby zdecydować o podaniu heparyny drobnocząsteczkowej – leku zmniejszającego krzepliwość krwi. Osoby szczególnie narażone na rozwój zakrzepu w żyłach to: 

 • chorzy po epizodzie zakrzepicy,
 • ciężarne, kobiety w połogu, kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą,
 • osoby po operacji lub urazie mniej niż 6 tygodni przed podróżą. 

Czeka na Ciebie mnóstwo wpisów w kategorii „Na wakacjach”

Oto wybrane wpisy, więcej znajdziesz dalej na blogu w kategorii „Na wakacjach” oraz na youtube na moim kanale. Zapraszam.


Cała kategoria „Na wakacjach”

Warto się zaszczepić? Przeciw czemu?

Przed wieloma zagrożeniami ze strony infekcji podczas wakacji jesteś w stanie aktywnie ochronić siebie i swoich Bliskich. Jednym z elementów tej ochrony jest zadbanie o aktualność kalendarza szczepień! Czy wszyscy podróżujący są odpowiednio zaszczepieni? Czy osoby dorosłe otrzymały szczepienia przypominające (np. przeciw tężcowi czy polio)? 

Przygotowałem wiele wpisów poświęconych szczepieniom przed podróżami. Pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiednio się zaszczepić. 


Więcej o szczepieniach

Ubezpieczenie zdrowotne w podróży?

Jeśli tylko stale odprowadzasz składki ubezpieczenia zdrowotnego, do uzyskania pomocy lekarskiej czy pielęgniarskiej na terenie kraju podczas wakacji wystarczy Ci numer PESEL. Pamiętaj, że w miejscu, do którego się zgłosisz, poproszony zostaniesz o wylegitymowanie się dowodem osobistym (aby upewnić się, że to faktycznie Ty), miej go zawsze przy sobie. 

Jeśli nie odprowadzasz regularnie składek, pamiętaj, że za opiekę zdrowotną będzie trzeba zapłacić, chyba że będzie chodziło o stany zagrożenia życia lub poród. 

Zadbaj, by wszystkie stale stosowane leki zabrać ze sobą w podróż w wystarczającej na cały okres wakacji ilości. Zasadniczo nie otrzymasz recepty na stale stosowane leki poza swoim POZ (gabinet lekarza rodzinnego) oraz poradniami specjalistycznymi, gdzie się leczysz. 

Możesz także zabrać ze sobą recepty na kolejne miesiące wakacji, lekarz może bowiem wystawić Ci leki na następujące po sobie okresy aż do 12 miesięcy łącznego leczenia. 

Za granicą możesz skorzystać z karty EKUZ:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje Ci szansę skorzystania z darmowej opieki lekarskiej na terenie krajów Unii Europejskiej i EFTA na tych samych prawach co w Polsce. Oznacza to, że za leczenie wszystkich stanów nagłych w zakresie Twojego zdrowia zapłaci NFZ. Przewlekłe leczenie niestety nie wchodzi w zakres działania karty. 

Kartę można wyrobić tylko w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, na terenie którego jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia lub w jego delegaturze. Wniosek można złożyć osobiście, wtedy karta wydawana jest w zasadzie od ręki (jeśli tylko jesteś ubezpieczony). Możesz zawnioskować o kartę dla siebie, swoich bliskich, dzieci, ale także znajomych – potrzebne będzie tylko odpowiednie upoważnienie do działania w ich imieniu. Pamiętaj, że w okresie późnej wiosny kolejki w NFZ wydłużają się – wyprzedź więc sezon przedwakacyjnych kolejek.

Wniosek można także złożyć pocztą oraz elektronicznie za pośrednictwem skrzynki pocztowej, wysyłając skany wniosków papierowych – wtedy karta przyjdzie pocztą na wskazany adres. Poza wnioskiem złóż jeszcze podanie o przesłanie karty na wskazany adres. 

Pamiętaj, że poczta nie zawsze pracuje szybko i uwzględnij czas na dostarczenie karty, aby była w Twoich rękach w dniu wyjazdu. NFZ zaleca, aby przed wakacjami składać wnioski na około miesiąc przed wyjazdem – rosnąca liczba wniosków zalewa bowiem Oddziały NFZ i wydłuża się czas przygotowania kart. 

Karta EKUZ wystawiana jest na różnie długi czas. Może posiadasz kartę z zeszłorocznych wakacji – jeśli tak, warto sprawdzić, bo może być jeszcze aktualna. 

 • Emeryci otrzymują kartę ważną 5 lat. 
 • Ubezpieczeni pracownicy, samozatrudnieni, studenci, rolnicy i ich rodziny otrzymują kartę na 18 miesięcy. 
 • Bezrobotni otrzymują kartę na okres 2 miesięcy. 
 • Dzieci otrzymują kartę na 5 lat, nie dłużej niż do 18 roku życia, potem na zasadach ogólnych. 
 • W szczególnych innych sytuacjach na inne okresy – można to sprawdzić na stronach internetowych NFZ. 

Potrzebujesz więcej informacji? 

Napisałem dla Ciebie poradnik w formie ebooka, który zawsze możesz mieć przy sobie podczas swoich wakacyjnych podróży. Cała wiedza z bloga i vloga w formie wygodnego ebooka w formacie PDF. Do otwarcia na wakacjach w telefonie czy na tablecie/komputerze. 


>
1
stron poradnika
+
1
video

Zobacz ebook

Na blogu także:

Zostaw swój email

Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim. Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Masz więcej czasu? Sprawdź także:


Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?


Przeczytaj


Zdrowienawakacjach.pl: Jak zabrać apteczkę w samochodzie? Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?


Sprawdź


Zdrowienawakacjach.pl: Wakacje a pomoc w gabinecie lekarza POZ. Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?


Przeczytaj


Old clock on a manuscript book

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?


Przejdź

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz