005

lekarzrodzinny.blog: Hospicjum domowe - jak może pomóc Tobie lub Twoim Bliskim?

Hospicjum domowe.

My sami albo nasi Bliscy – czasem potrzebujemy wsparcia i pomocy w domu, w codziennych zmaganiach z ciężką chorobą. Takim wsparciem może być hospicjum domowe. Dla kogo? W jakich wskazaniach? W czym może zespół specjalistów z hospicjum pomóc?

Zapraszam do nowego wpisu!

O hospicjum domowym:

Vlog


Możesz obejrzeć video

Podcast


Możesz posłuchać nagrania

o opiece paliatywnej


Cały blog o opiece paliatywnej i hospicjum domowym. Kliknij.

Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej Chory trafia do opieki hospicyjnej w dość „gwałtownych” okolicznościach. Decyzja o odstąpieniu od nieskutecznej już terapii jest zawsze ogromnym stresem. Nie tylko dla Pacjentów. Dla Ich Rodzin. Także dla lekarzy.

Niestety wciąż zbyt rzadko objęcie opieką hospicyjną jest zaplanowane z wyprzedzeniem. A zatem odpowiednio przygotowane. Często brakuje nawet informacji o tym, że taki sposób na zapewnienie opieki jest w ogóle możliwy.

https://youtu.be/shDySn9qWXQ

Skierowanie do hospicjum domowego wystawia:

 • lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz rodzinny lub inny lekarz w POZ);

 • lekarz pracujący na oddziale szpitalnym.

Uwaga: lekarz ten lub gabinet, w którym pracuje (POZ, szpital) musi posiadać umowę na świadczenie usług medycznych w ramach NFZ. Każdy lekarz w Polsce niezależnie od miejsca pracy może wystawić skierowanie do szpitala, np. na oddział paliatywny – nie jest to jednak to samo co skierowanie do hospicjum (domowego czy stacjonarnego).

Pacjent musi posiadać odpowiednie wskazania medyczne do objęcia opieką hospicyjną. Wynika to oczywiście z faktu, że tylko wybrane grupy Chorych odniosą korzyść z takiego sposobu leczenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2018 roku (Aktualne!!! Weszło w życie z dniem 1 lipca 2018 roku) do uzyskania świadczeń w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej (w tym hospicjum domowego) uprawnieni są Pacjenci z następującymi chorobami

Lp.

Choroba

Kod ICD10

1.

Choroba wywołana ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV).

B20-B24

2.

Nowotwory.

C00-D48

3.

Następstwa zapalnych chorób układu nerwowego.

G09

4.

Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy.

G10-G13

5.

Stwardnienie rozsiane.

G35

6.

Kardiomiopatia.

I42-I43

7.

Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej

J96

8.

Owrzodzenie odleżynowe.

L89

Jak to działa?

Aby sensownie zakwalifikować Pacjenta do objęcia opieką hospicjum domowego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czym taka opieka jest? Technicznie jest to:

 • wizyta lekarska nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie;

 • wizyty pielęgniarskie (2 razy w tygodniu lub więcej zależnie od potrzeb);

 • opieka fizjoterapeuty;

 • opieka psychologa;

 • opieka pracownika socjalnego;

 • badania stosownie do potrzeb;

 • dostęp do urządzeń medycznych w warunkach domowych (koncentrator tlenu, pompy do podawania leków).

Jeśli więc Rodzina jest w stanie zapewnić Choremu opiekę domową (karmienie, przebieranie, mycie, podawanie leków) lub Chory jest wystarczająco samodzielny dla radzenia sobie z tymi czynnościami – można myśleć o opiece hospicjum domowego.

Od razu zwracam uwagę, że Pacjenci z demencją, znacznym otępieniem, niesamodzielni – jeśli nie mają w domu Opiekunów – nie uzyskają wystarczającej pomocy ze strony hospicjum domowego. Lepszym rozwiązaniem jest dla Nich hospicjum stacjonarne (opieka 24h/dobę), oddział paliatywny a czasami także Dom Pomocy Społecznej.

Długotrwała podróż samolotem, zwłaszcza trwająca ponad 4 godziny, zwiększa ryzyko zakrzepicy żył w nogach. Jeśli lot połączony jest z długotrwałym siedzeniem wcześniej, jest częścią długiej podróży (kilkanaście godzin) i łączy się ze spaniem na siedząco – ryzyko rośnie jeszcze bardziej. 

Zadbaj o:

 • wygodne i przewiewne ubranie i buty,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu, 
 • ćwiczenia kończyn dolnych, przechadzki po samolocie. 

Jeśli podróż jest długa, warto zastosować podkolanówki o zmiennym ucisku (10-20 mmHg na wysokości kostki). Pończochy uciskowe także się nadają. Skonsultuj to z lekarzem. 

Jeśli jesteś w szczególnej grupie ryzyka, zgłoś się do lekarza, aby zdecydować o podaniu heparyny drobnocząsteczkowej – leku zmniejszającego krzepliwość krwi. Osoby szczególnie narażone na rozwój zakrzepu w żyłach to: 

 • chorzy po epizodzie zakrzepicy,
 • ciężarne, kobiety w połogu, kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą,
 • osoby po operacji lub urazie mniej niż 6 tygodni przed podróżą. 


Mój blog o opiece paliatywnej

Co robi zespół hospicjum domowego?

Co tak naprawdę robią pracownicy hospicjum domowego:

Zmniejszają albo niwelują dolegliwości bólowe Chorego. 

Z bólem możemy zrobić naprawdę wiele. W Polsce dostępne są wszystkie najnowocześniejsze leki przeciwbólowe we wszystkich niemal formach podania, w tym nie tylko jako tabletki, ale także plastry, w sprayu do nosa czy tabletkach rozpuszczających się w ustach.

Leczą inne objawy.

Nudności i wymioty, brak możliwości podawania leków czy posiłków. Duszność. Profilaktyka i leczenie odleżyn. Depresja. Wyniszczenie. 

Umożliwiają uzyskanie/odzyskanie pewnej samodzielności. 

Dzięki pracy fizjoterapeuty możliwe jest niwelowanie wielu objawów, np. przykurczy (poprzez ćwiczenia), obrzęków (masaż). Możliwe staje się częściowe lub pełne usprawnienie Chorego – np. umożliwienie mu wykonywania wybranych czynności codziennych jak siadanie, jedzenie, mycie się, poruszanie. 

Pomagają w emocjach.

Umieranie osoby Bliskiej to ogrom emocji w całej Rodzinie. Opieki psychologa potrzebują w związku z tym wszyscy Bliscy Chorego. Często obserwuję, że do samego końca nie są pogodzeni, o wiele dłużej niż sam Umierający. To nasila trudności w rozmowie w domu: Chory chciałbym np. uporządkować swoje sprawy, spisać testament, a Bliscy nie chcą o tym słyszeć. Wciąż negują umieranie. 

Na blogu także:

Zostaw swój email

Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim. Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Masz więcej czasu? Sprawdź także:


Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?


Przeczytaj


Zdrowienawakacjach.pl: Jak zabrać apteczkę w samochodzie? Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?


Sprawdź


Zdrowienawakacjach.pl: Wakacje a pomoc w gabinecie lekarza POZ. Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?


Przeczytaj


Old clock on a manuscript book

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?


Przejdź

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz