Zgłosiła się do mnie Pacjentka w wieku ok. 50 lat. Z przeprowadzonego wywiadu dowiedziałem się, że pracuje głównie w pozycji stojącej. Skarżyła się na nasilony ból stopy, który towarzyszył jej tuż po przebudzeniu. W ciągu dnia nieznacznie się on zmniejszył, jednak Pacjentka cały czas odczuwała pewien dyskomfort.
Ból utrudniał jej pracę i normalne, codzienne funkcjonowanie. Na jaką chorobę cierpi moja Pacjentka? Ma zapalenie rozcięgna podeszwowego – jest to tzw. ostroga piętowa.
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa zdarza się niezwykle często. Mamy aż 10-procentowe ryzyko, że w ciągu całego życia również i my będziemy uskarżać się na tę chorobę. Zapalenie rozcięgna podeszwowego, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się bólem w okolicy podeszwowej – od strony spodniej stopy. Zwykle pojawia się on w okolicy pięty. W efekcie utrudnia Choremu normalne funkcjonowanie i chodzenie. Zmusza go do zmiany obuwia i codziennych nawyków.
Przyczyny powstawania ostrogi piętowej
Najczęściej pojawia się wskutek nadmiernego przebywania w pozycji stojącej. Wtedy to bowiem przeciążamy rozcięgno podeszwowe. Przyczynia się do tego również brak aktywności ruchowej. Na powstawanie ostrogi piętowej ma także wpływ wzrost masy ciała. Na ból w okolicy pięty cierpią szczególnie Pacjenci, których BMI wynosi ponad 27.
Jak rozpoznać ostrogę piętową?
By postawić diagnozę należy wykonać podstawowe badania. Oto, co zrobiłem:
- Przede wszystkim trzeba sprawdzić fizykalnie, w którym miejscu występuje dolegliwość bólowa. Najczęściej przy ucisku nasila się ona w okolicy spodniej pięty.
- Badanie ultrasonograficzne, wykonane miejscowo pozwoliło wykryć nieprawidłowości.
- By potwierdzić rozpoznanie wykonałem również zdjęcie rentgenowskie stopy w pozycji bocznej. Widać na nim wyraźnie dużą ostrogę piętową. To właśnie ona jest miejscem tworzenia się stanu zapalnego i odczynu. Powoduje również dolegliwości bólowe.
Ostroga piętowa: w jaki sposób leczyć?
- Leczenie nie jest wcale proste i łatwe. Najczęściej trwa wiele tygodni, czasami nawet miesięcy. Najbardziej “opornego” na leczenie Pacjenta potraktowałem dziesięcioma seriami fizjoterapii. Każda z nich trwała 10 dni zabiegowych. Dopiero wtedy dolegliwości ustąpiły.
- Dobre efekty przynoszą ćwiczenia rozciągowe – rozciąganie rozcięgna podeszwowego. Skutecznie zmniejszają dolegliwości bólowe.
- Zdecydowanie zalecane jest rozciąganie i wzmacnianie, zarówno okolicy ścięgna Achillesa, jak i okolicy rozcięgna podeszwowego.
- Stosowanie miejscowo ultradźwięków również przynosi ulgę.
- Fala uderzeniowa zmniejsza dolegliwości bólowe, ale jej skuteczność jest stosunkowo ograniczona w czasie. Mogą pojawić się nawroty choroby.
- Niektórzy zalecają również noszenie wkładek ortopedycznych oraz zmianę obuwia na bardziej miękkie.
- Czasem stosuje się też tzw. plastrowanie. Polega ono na odpowiednim oklejeniu okolicy pięty. Zmniejsza to dolegliwości bólowe, najczęściej po ok. tygodniu.
- Zwykle nie ma potrzeby leczenia chirurgicznego. Ostrzykiwanie miejscowe sterydami nie jest klasyczną, powszechnie stosowaną terapią. Najczęściej dotyczy Pacjentów z znacznym nasileniem dolegliwości bólowych.
- Leczenie operacyjne zarezerwowane jest dla Chorych, u których obserwuje się gwałtowne nasilenie dolegliwości bólowych, upośledzenie chodu albo, mimo rehabilitacji, dolegliwości nie ustępują.
Ostroga piętowa: podsumowanie
Zwróćcie uwagę, że dolegliwości bólowe nasilają się w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu i zrobieniu kilku kroków. W ciągu dnia ból troszkę się zmniejsza. Wieczorem znów jest silniejszy, ze względu na przeciążenie stopy.
Źle dobrane czy nadmiernie zużyte obuwie może nasilać dolegliwości. Znaczną ulgę przynosi Pacjentom masaż okolicy pięty, uelastyczniający miejsce bólowe.
Brak komentarzy