
Lekarz rodzinny. Specjalista. Co to znaczy?
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Leki możesz stosować samodzielnie lub podawać je innym, zwykle Bliskim Ci Osobom. Jest jednak kilka spraw, o których warto pamiętać. Oto one.
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to:
Recepta ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia lub (jeśli lekarz zaznaczył datę realizacji) 30 dni od wskazanej daty. Od tej reguły wyjątkiem są antybiotyki. Na jednej recepcie można umieścić „zapas” leków na 120 dni terapii. Jeśli stosujesz leki stale (np. leczysz nadciśnienie) nie musisz po nie chodzić co miesiąc. Lekarz może wystawić podczas tej samej wizyty wiele recept na kolejne okresy – nie dłużej niż na 360 dni leczenia.
Recepty potrafią być naprawdę niejasne. Nie chodzi tylko o to, że są nieczytelne, czy niewyraźnie napisane. Recepta zawiera wiele informacji, wszystkie one są ważne.
Lista leków – co to?
Aktualna lista leków jest najważniejszym narzędziem dla Chorego, Jego Opiekunów oraz dla lekarzy i służb ratunkowych! Pamiętaj o tym i zawsze dbaj, by lista była sporządzona, aktualna i szybko dostępna.
Lista jest sposobem sprawdzania, jakie leki bierze Chory, czy właściwe, o odpowiednich porach, w odpowiednich dawkach. Dla lekarza jest ułatwieniem w zakresie zarządzania procesem leczenia,
dla służb ratunkowych stanowi cenną podpowiedź w sytuacjach zagrożenia (w cukrzycy, krwawieniu, wymiotach, gdy Chory jest nieprzytomny i w innych).
Listę zabieraj na wizyty do lekarza, do szpitala czy do domu opieki.
Spis leków zawiera najważniejsze informacje o stosowanych lekach, istotne dla Pacjenta, Rodziny Chorego, ale także lekarza czy ratownika medycznego.
Pomogę Ci zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich, abyście wspólnie mogli cieszyć się tym, co dla Was ważne. Na maila dostaniesz od razu gotową do wydruku listę leków.
W podcaście i video omówiłem częste problemy z lekami:
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Molnupiravir jest pierwszym lekiem przeciwko COVID-19, który uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jednakże na ten moment w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, nie ma charakterystyki produktu leczniczego.
Ubezpieczenie zdrowotne to niezwykle ważny element bezpiecznego podróżowania, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Nigdy nie wiemy co może się nam przytrafić podczas wakacyjnych wojaży. Właśnie dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Bardzo pomocne może być zaopatrzenie się w kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dowiedz się, gdzie można ją uzyskać i jakie kroki należy podjąć, w celu jej wyrobienia.
Wszystkie materiały w serwisie lekarzrodzinny.blog zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.
Najważniejsze informacje o stosowaniu leków w domu, podawaniu ich Twoim Bliskim, o zasadach przepisywania leków na recepcie. Wszystko w przystępnej formie eBooka.
Do pobrania i wydrukowania także gotowy „Spis leków”.
Informacje o szczepieniach. Checklisty: co zabrać w apteczce. Jak podróżować z dzieckiem albo z Seniorem. Sytuacje szczególne.
Brak komentarzy