Wyroby medyczne

Czasem choroba dopada nas lub naszych Bliskich zupełnie nagle. Czasami trwa bardzo długo… w obu sytuacjach trzeba się zorganizować. Także całkiem technicznie: może trzeba wózka inwalidzkiego albo balkonika, może pieluchomajtek lub cewników. Na te wyroby przysługuje dopłata w ramach NFZ – refundacja. Zobacz, jak kiedy i komu się ona należy. 

Zapraszam do wpisu!

Wyroby medyczne to przeróżne potrzebne w domu przedmioty, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu Chorym, np. wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, laski i kule, a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny. Na sporą część z nich przysługuje refundacja – część kosztów ich zakupu, do określonego limitu kwoty, pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do każdego wyrobu medycznego refundowanego przez NFZ istnieje specjalny kod (litera i liczba porządkowa zgodnie z  załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2017 r. poz. 1061).

Na każdy wyrób medyczny (każdy kod) wystawiane jest oddzielne zlecenie.

Czasami ten sam wyrób medyczny widnieje w spisie pod różnymi kodami, np. pieluchomajtki. Znajdziesz je w spisie pod kodem P.100 i P.101. W czym tkwi różnica? Otóż pieluchomajtki na kod P.100 należą się (uogólniając) Pacjentowi z chorobą nowotworową (nowotwór okolicy krocza albo wtedy, gdy Pacjent nie trzyma moczu i stolca z powodu przebiegu choroby nowotworowej lub jej powikłań). Limit na finansowanie wynosi 77 zł, a udział % w odpłatności ze strony Chorego to 0%.

Dla pozostałych wskazań (neurogenne lub nieneurogenne nietrzymanie moczu i stolca) obowiązuje kod P.101 oraz inny limit finansowania (90zł) i inna odpłatność (30%).

Ten sam produkt (pieluchomajtki) ma różnych producentów i może mieć inną cenę i jakość. NFZ finansuje wyroby medyczne do wysokości limitu refundacji (kwota w złotówkach podana w tabeli). Jeśli cena wybranego wyrobu jest wyższa niż cena określona limitem, NFZ pokrywa koszt wyrobu do wysokości limitu refundacji, a różnicę pomiędzy ceną brutto i kwotą refundacji dopłaca pacjent.

Zlecenie na wyrób medyczny wystawia lekarz, felczer, pielęgniarka lub położna. Dla każdego wyrobu medycznego (każdego kodu) jest dokładnie określone, kto może wystawić druk zlecenia.

W zależności od rodzaju wyrobu medycznego zlecenie przysługuje jednorazowo na dłuższy czas (np. na wózek inwalidzki raz na 4 lata) lub może być ponawiane częściej (pieluchomajtki przysługują co miesiąc). Zlecenie na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie może być wypisane na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące, z wyłączeniem miesięcy, które upłynęły (tylko do przodu).

Otrzymane zlecenie musi zostać potwierdzone do refundacji przez Oddział Wojewódzki NFZ, na terenie którego jest zarejestrowany Chory, w oparciu o adres zamieszkania.

Od stycznia 2020 roku potwierdzanie wniosku będzie dokonywane automatycznie, od lekarza będzie więc można udać się bezpośrednio do apteki lub sklepu z zaopatrzeniem medycznym na zakupy. 

Na blogu także:

Ty decydujesz jak reagujesz

Pogarszający się stan zdrowia psychiczny, zwłaszcza wśród dzieci, stanowi coraz większy problem.
Na szczęście, powstają inicjatywy mające na celu pomoc osobom ze słabym stanem zdrowia psychicznego. Jedną z nich jest projekt „Ty decydujesz jak reagujesz” skierowany przede wszystkim do dzieci.

Jak bezpiecznie stosować leki?

Rozpoczynając jakiekolwiek leczenie, chcemy mieć pewność, że będzie ono skuteczne. Aby takie było, musimy zadbać także o to, by leki stosować bezpiecznie i odpowiedzialnie. 

Szczepienie przeciwko grypie w 2022/23 roku

Przygotowałem dla Was najbardziej aktualne informacje dotyczące tegorocznych szczepień przeciwko grypie. Z artykułu dowiesz się kogo obejmuje refundacja, jak i gdzie można przyjąć szczepionkę, jaka jest ich skuteczność oraz czy warto się szczepić.

Zostaw swój email
Tylko sprawdzona wiedza medyczna, o tym jak zadbać o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.
Zostawiając e-mail otrzymasz darmowy poradnik o stosowaniu leków w domu, także o tym jak je podawać swoim Bliskim.
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o zdrowiu z serwisu lekarzrodzinny.blog. Zgodę można w każdej chwili wycofać. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Masz więcej czasu? Sprawdź także:

Szczepienia

Czy dorośli powinni się szczepić? Kiedy? Na co?

Jak szczepić?

Przeczytaj

Wakacje

Jak chronić siebie i Bliskich? Co zabrać w apteczce?

Jak zadbać o zdrowie?

Sprawdź

Dla dorosłych

Jakie badania wykonać? O co zadbać?

Jak leczyć?

Przeczytaj

Umieranie

Umierający w domu? Co robić? Jak zwalczać objawy?

Jak się opiekować?

Przejdź

1 Komentarz

  1. SGKA
    5 lat ago

    Zmiany przepisów dotyczące zleceń wyrobów w styczniu i zmiany dotyczące producentów wyrobów medycznych w maju. Branża przechodzi spore zmiany. Co ciekawe wdrożenie MDR obowiązywać będzie nie tylko producentów czy dystrybutorów wyrobów medycznych ale także produktów do celów niemedycznych z branży estetycznej czy kosmetycznej. Społeczeństwo zyska także dostęp do bazy wyrobów EUDAMED ze wszystkimi informacjami o wyrobach.

    Reply

Pozostaw komentarz