Obecnie żyjemy w dość nietypowych czasach pandemii. Zewsząd docierają do nas informacje dotyczące zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednak w ich natłoku, sami nie wiemy, które są prawdziwe, a jakie warto ignorować. Dziś kilka słów o kwestii, jaką jest transmisja koronawirusa oraz o objawach, które pojawiają się w przypadku zakażenia.
Transmisja koronawirusa: jak tak naprawdę dochodzi do transmisji SARS-CoV-2?
Do transmisji wirusa dochodzi drogą kropelkową, w trakcie oddychania, czyli na drodze kontaktu SARS-CoV-2 ze śluzówką, występującą w drogach oddechowych. Niezwykle sprzyjający transmisji jest bliski kontakt, czyli trwający ponad 15 minut, twarzą w twarz, w odległości mniejszej niż 2 metry. Dlatego też w większości dotyczy to osób przebywających w jednym, zamkniętym pomieszczeniu – przyjaciół, współdomowników czy rodzin mieszkających razem. Spanie w jednym łóżku, w tym samym pomieszczeniu również zwiększa ryzyko infekcji. Wszystkie aktywności wewnętrzne, np. taniec czy aerobik w zamkniętym pomieszczeniu także potęgują zakażanie się wirusem. Zupełnie inaczej jest w przypadku aktywności na zewnątrz, bowiem w tym przypadku ryzyko transmisji jest zdecydowanie mniejsze. Na to też wyraźnie wskazują dane naukowe.
Jakie są objawy koronawirusa?
Lista objawów, pojawiających się w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 uległa wydłużeniu, w stosunku do tego, co wiedzieliśmy wiosną 2020 roku. Prócz bóli mięśniowych, bólu głowy czy dolegliwości ze strony układu oddechowego i gorączki, bardzo często stwierdza się także zaburzenia węchu i smaku, objawy neurologiczne czy objawy brzuszne. Są one mniej specyficzne, częściej występują też w młodszych grupach wiekowych, czyli u dzieci.
Znamy także coraz więcej czynników, sprzyjających ciężkiemu przebiegowi infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Wśród nich można wymienić, przede wszystkim:
- zaawansowany wiek;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroby sercowo – naczyniowe;
- przewleką obturacyjną chorobę płuc (POChP);
- cukrzycę;
- otyłość;
- ogólne wyniszczenie organizmu;
- płeć męską, która predysponuje do cięższego przebiegu infekcji.
Wciąż niestety przed nami poszukiwanie odpowiedzi na wiele pytań, związanych z samym Covid-19.
Brak komentarzy