Na początek postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, często zadawanych mi przez moich Pacjentów.
W natłoku informacji nie zawsze bowiem wiadomo, które nakazy i zakazy są ważne i w jaki sposób się do nich ustosunkować.
Co to jest izolacja?
Jest ona wtedy, gdy jesteś chory, czyli masz dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa. Jeśli jesteś w izolacji, to Twoim obowiązkiem jest przebywanie w warunkach domowych.
Co to jest kwarantanna?
Dotyczy ona osób u których nie potwierdzono zakażenia. Pozostajesz na niej, kiedy miałeś kontakt z kimś zakażonym koronawirusem, nie mając wyniku lub oczekując na niego. Kwarantanna jest decyzją administracyjną, wydawaną przez służby sanitarne.
Niezwykle istotne jest to, że osoba mająca zlecony przez lekarza rodzinnego test, automatycznie otrzymuje kwarantannę. Zaczyna się ona w następnym dniu od zlecenia wymazu. Jeśli wynik jest ujemny, wówczas kwarantanna zostaje zakończona następnego dnia od daty uzyskania wyniku. Jeżeli natomiast wynik będzie dodatni, to kwarantanna zostaje automatycznie zamieniona na izolację, która trwa 10 dni, licząc od uzyskania wyniku, nie od momentu wykonania testu.
Jeśli Pacjent nie wykona testu, do którego jest zobligowany, to 10 – cio dniowa kwarantanna trwa automatycznie.
Jeśli u Pacjenta występują objawy, wskazujące na zakażenie, wówczas lekarz kieruje go na wykonanie testu. Oczekując na wynik, przebywa on w kwarantannie. Natomiast domownicy nie są nią objęci. Sytuacja zmienia się, gdy Pacjent uzyskuje wynik dodatni, czyli trafia w izolację. Wówczas domownicy automatycznie zostają objęci kwarantanną. Trwa ona o 7 dni dłużej niż izolacja osoby chorej. Oczywiście jeśli u któregoś z domowników wystąpią objawy infekcji koronawirusem, powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego, w celu skierowania na wykonanie testu. Jeśli okaże się on pozytywny, to przebywa w izolacji na tych samych zasadach, co osoba z jej otoczenia, która zachorowała pierwsza.
Zgłaszanie osób do objęcia kwarantanną
Należy to czynić przez stronę Głównego Inspektora Sanitarnego – https://www.gov.pl/web/gis/zgloszenie-do-kwarantanny . Tam znajdują się wszystkie informacje na temat zgłaszania członków rodziny do kwarantanny.
Ponowna kwarantanna
Często pytacie mnie, czy jest możliwa ponowna kwarantanna. Otóż może się ona zdarzyć ponownie, w przypadku osób, które nie przebyły koronawirusa. Natomiast zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, jeżeli przebyliśmy infekcję i pozostawaliśmy w izolacji, wówczas nawet przy udokumentowanym kontakcie z osobą zarażoną, nie możemy ponownie trafić na kwarantannę. Tak jest przynajmniej obecnie. Natomiast jeśli osoba była w kwarantannie z powodu kontaktu z Chorym w domu, a później po jej odbyciu ma kontakt z kimś chorym w pracy, to może być ponownie objęta kwarantanną.
Zwolnienie lekarskie
Może być ono automatycznie zastąpione przez izolację domową i kwarantannę. Obydwie te decyzje są widoczne w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym, w takiej sytuacji pracownik pisze tylko oświadczenie, dostępne na stronie www.zus.pl . Świadczenia za ten okres zostaną wypłacone.
Zwracam natomiast uwagę, że nie ma prawnego obowiązku i ja mam wielu Pacjentów, którzy przebywają w kwarantannie domowej i pracują – oczywiście zdalnie, nie opuszczając miejsca stałego pobytu.
Zdarza się i tak, że Pacjent zgłasza się z objawami, a nie ma potwierdzonej infekcji. W związku z tym dostaje zwolnienie lekarskie. Następnie trafia na izolację, podczas której nie ma już zwolnienia, wystawionego przez lekarza, tzw. druku ZUS ZLA. Specyfika izolacji pozwala mu jednak otrzymać zwolnienie z pracy. Czasami jednak lekarz kontaktuje się z pacjentem i okazuje się, że nie ma on już ostrych objawów infekcyjnych, ale jest bardzo osłabiony, nie może więc wrócić do pracy, np. na budowie. Wtedy lekarz znowu może mu wystawić zwolnienie.
Może wygląda to trochę dziwnie, jednak mimo tego przez cały ten czas Pacjent przebywa na zwolnieniu lekarskim. Mimo tego, Pacjenci zgłaszają mi różne problemy, dotyczące tych zwolnień, np. w KRUS – ie. W przypadku pracowników służb mundurowych, zwykle wystawiam zwolnienie za cały okres – również pokrywający izolację, choć nie wynika to z przepisów prawa.
Brak komentarzy