Obecnie żyjemy w dość nietypowych czasach pandemii, a szczepionka wciąż nie została stworzona. Zewsząd docierają do nas informacje dotyczące zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednak w ich natłoku, sami nie wiemy, które są prawdziwe, a jakie warto ignorować. Dziś kilka słów na temat szczepień przeciwko Covid -19.
Szczepiona przeciwko Covid -19: kiedy będzie można z niej skorzystać?
Wiele instytucji na świecie pracuje nad przygotowaniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Te badania, które są w tej chwili najbardziej zaawansowane dotyczą szczepionki mRNA. Ich zadaniem jest stworzenie fragmentu wirusa, który będzie się wbudowywał w nasze komórki. Następnie będziemy uczyć nasz organizm przygotowania przeciwciał przeciwko białkom tego wirusa.
Wcześniejsze próby stworzenia szczepionki w podobnym duchu dotyczyły wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, czy szczepionki przeciwko grypie sezonowej, jednak do tej pory nie były zbyt skuteczne.
Chciałem, w kontekście tych pozytywnych informacji podkreślić, iż większość z tych badań skupia się przede wszystkim na ograniczeniu przebiegu samej infekcji.
To, co z punktu widzenia medycznego byłoby najważniejsze, to jest zmniejszenie ciężkich przebiegów tej infekcji. Nie chodzi więc o to, żeby zmniejszyć ilość infekcji, ale by zmniejszyć liczbę Pacjentów wymagających hospitalizacji, podawania tlenu czy wreszcie terapii z udziałem respiratora. To jednak nie jest przedmiotem będących na zaawansowanym etapie badań. W związku z tym warto zadać pytanie, czy owa szczepionka będzie chroniła przed ciężkim przebiegiem infekcji?
Co sami możemy zrobić, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji?
W zasadzie są to te same zalecenia, które obowiązują od czasu grypy hiszpanki czy dżumy.
- Przede wszystkim jest to ograniczenie kontaktów społecznych.
- Dbanie o higienę.
- Przebywanie w pomieszczeniach wentylowanych.
- Krótki kontakt z osobami, których nie znamy, bo przecież każdy z nas potencjalnie może mieć koronawirusa i zakażać, nawet na te 2 – 3 dni przed pojawieniem się objawów.
Brak komentarzy