• Podcast
  • Video na YouTube

Sprawdź tematy

  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach
  • Podcasty
 

Lekarz Rodzinny.blog

Zdrowie okiem lekarza. Od początku. Do końca.
  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach
  • Podcasty

Lekarz Rodzinny.blog

  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach
  • Podcasty

W dziale: Na wakacjach

Koronawirus a wakacje 2021

305 Wyświetlenia 13 maja 2021 Skomentuj jako pierwszy

Koronawirus a wakacje 2021 Pin It
Dziś słów kilka na temat wakacyjnych wyjazdów. Jak się do nich przygotować? Co warto sprawdzić, by nasz pobyt na miejscu był wspaniały i nie przysparzał żadnych problemów.

To już  będą drugie wakacje z  Covid-19 w tle.  Myślę, że już większość z nas w jakiś sposób oswoiła się i zaznajomiła z sytuacją epidemiologiczną, niezależnie od tego,  w której rejony Polski czy świata się wybieramy. Warto jednak kilka kwestii przypomnieć. 

Posłuchaj zamiast czytać

Zamiast czytać, możesz posłuchać przygotowanych przeze mnie nagrań na platformach podcastowych lub na YouTube.

Faktem jest, że nadal występują ograniczenia w zakresie poruszania się.  Również przemieszczania  się na terenie Europy.  W samej Polsce obowiązują restrykcje związane z przebywaniem w różnych miejscach,  uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych,  pobytem w hotelach czy  korzystaniem z restauracji. Kilka słów na temat ogólnych zarysów postępowania wobec Covid – 19 w trakcie wakacji w tym wpisie. 

Gdzie szukać informacji?

Już na samym początku,  tak jak i rok temu,  muszę zastrzec się,  że wpis powstaje na przełomie  maja i czerwca 2021 roku. Będę się starał aktualizować je i  zmieniać.  Natomiast na pewno warto sięgnąć do kilku źródeł aby samemu mieć pewność co do aktualnych rekomendacji: 

  • Po pierwsze trzeba odwiedzić stronę internetową gov.pl. W zakładce Ministerstwo Spraw Zagranicznych/ Informacje dla podrózujących z łatwością znajdziecie informacje na temat  podróżowania za granicę – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych . Tam dość dobrze opisane jest,  w jaki sposób MSZ zaleca,  bądź nie zaleca, podróżować po krajach świata. Jest też pełna lista krajów, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie wskazań dotyczących podróżowania i Covid-19. Dowiemy się więc czy warto jechać, czy lepiej się wystrzegać podróży do danego miejsca. Poznamy informacje dotyczące oceny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ryzyka w danym kraju w stosunku do ryzyka występującego w Polsce. To dosyć obrazowe i przydatne. 
  • Oczywiście,  jednocześnie można znaleźć informacje dotyczące podróżowania po Europie na stronach Unii Europejskiej. Dość dobrym projektem jest strona Re-open – https://reopen.europa.eu/pl/. Można tam znaleźć informacje dotyczące restrykcji i stanu epidemiologicznego w prawie wszystkich krajach Europy, we wszystkich krajach Unii Europejskiej.  Przy czym od razu warto mieć świadomość, że niektóre kraje mają swoje własne wewnętrzne regulacje. One więc  obowiązują ponad tymi, które są tam opisane. 

Generalne zasady

Można spodziewać się restrykcji dotyczących wjazdu do danego kraju, ale także tranzytu i powrotu do Polski. Jakie wymagania stawiają kraje przy wjeździe? 

  • Po pierwsze, czy jesteśmy chorzy w danym momencie. Do tego celu służy wykonanie testu albo PCR,  albo antygenowego.  Trzeba to zrobić najczęściej 48 – 72 godziny przed przyjazdem do danego kraju. Wynik powinien być oczywiście ujemny. Takie badanie można wykonać w gabinetach, laboratoriach diagnostycznych, a  czasami na lotniskach.  Niektóre kraje wymagają testu bezpośrednio na lotnisku. Warto również dodać, że niektóre kraje arabskie sprawdzają również, dodatkowo – drugi test, po przylocie. 
  • Niektóre kraje wymagają jednocześnie zaświadczenia o wykonanym cyklu szczepień.  Ono również może nam pomóc w podróżowaniu po krajach Europy. Najczęściej nie zwalnia z wykonania testu antygenowego,  natomiast na przykład ułatwia powrót do kraju.  
  • Druga kwestia jest związana z zaleceniami dotyczącymi podróżowania i przemieszczania się. Tu za każdym razem apeluję o to,  aby sprawdzać aktualne zalecenia,  zarówno dotyczące kraju do którego się wybieramy,  a nawet regionu do którego się wybieramy.  Na przykład we Włoszech jest taka sytuacja, że każdy rejon ma  swoje ograniczenia.  Z drugiej, zaś strony warto poznać ograniczenia panujące  także w  krajach tranzytowych. W wielu przypadkach bowiem będziemy przejeżdżać, na przykład na południe Europy, albo będziemy lecieć w podróż z międzylądowaniem na lotnisku w jakimś innym kraju, na przykład w Holandii czy Niemczech. Może się okazać,  że w tym kraju obowiązują konkretne reguły. Obowiązują nas wtedy reguły kraju tranzytowego.  Warto więc zapoznać się z informacjami  nie tylko dotyczącymi kraju,  do którego jedziemy czy regionu,  do którego podróżujemy,  ale także krajów tranzytowych. 

Faktycznie posiadanie testu PCR stało się wymogiem i testy były już sprawdzane na lotnisku w Berlinie, skąd zaczynaliśmy naszą podróż. Następnie testy były też sprawdzone na lotnisku w Doha, gdzie w Katarze mieliśmy przesiadkę.

Pisze na swoim blogu łukasz szewczych,
o podrÓży do zanzibaru w 2021

Pobyt na miejscu – co warto sprawdzić?

  • Warto zadzwonić, napisać maila do hotelu/właściciela ośrodka/pensjonatu  i  zorientować się, jaka jest sytuacja w danym kraju. W ten sposób poznamy z jakimi restrykcjami możemy mieć do czynienia. Dowiemy się,  czy na przykład otwarte są plaże,  czy można skorzystać z restauracji –  jeśli tak,  to na jakich zasadach. Pozwoli nam to zaplanować sobie bezpieczną podróż i spędzić wakacje w odpowiedni sposób. Będziemy mieli również pewność,  co do tego w jaki sposób postępować na miejscu. 
  • Trzeba też sprawdzić, czy w danym kraju bądź regionie, obowiązuje konkretny zakaz przemieszczania się. Powinniśmy również zorientować się, czy można uczestniczyć w wydarzeniach turystycznych i w zwiedzaniu – w atrakcjach na zewnątrz, bądź również w środku budynku. 
  • Dowiedzmy się też, czy trzeba mieć zasłonięte usta  i nos  maseczką w miejscach publicznych.  Jeżeli  tak,  to w jakich.  Czy, na przykład na plaży też, czy nie.  Na szczęście w większości krajów nie jest to obowiązkowe. Zorientujmy się również, czy wymagane jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu –  najczęściej to jest 1 m – 1,5 m. 
  • Sprawdźmy bezpieczeństwo w środkach masowego transportu  i w miejscach kultu.
  • Warto też poznać zasady odbywania izolacji lub kwarantanny na miejscu. W większości krajów posiadanie aplikacji mobilnej nie jest obowiązkowe,  ale takie aplikacje,  firmowane przez Unię Europejską, w tym aplikacja Re-open EU, może być przydatna w kontekście poruszania się po krajach Europy. 
  • Niezwykle istotne jest także to,  aby mieć świadomość jakie dokumenty są od nas wymagane w toku podróżowania i czy podlegamy kwarantannie.

Kwarantanna

Najczęściej jest tak,  że państwa stowarzyszone w  Unii Europejskiej,  państwa w ramach strefy Schengen oraz państwa,  które są celami częstych wyjazdów turystycznych nie będą wymagały od nas odbywania kwarantanny. Jednak warunkiem jest otrzymanie ujemnego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2. Tym wynikiem może być wynik testu antygenowego albo wynik testu molekularnego,  czyli badania PCR.  Przy czym najczęściej od takiego badania zwolnione są dzieci poniżej drugiego roku życia. 

Zwracam uwagę, że dane naukowe wciąż pozostawiają pewne okienko wątpliwości, a przez to osoby szczepione nie są zwolnione z konieczności posiadania zaświadczenia o wykonaniu badania. 

Chciałem też podkreślić, że na czarnym rynku zaczął się handel ujemnymi wynikami testu antygenowego.  Są kraje na świecie,  gdzie taki sfałszowany dokument oznacza bardzo surową karę,  łącznie z pozbawieniem wolności,  albo ogromną grzywną finansową.  Może skończyć się również  wydaleniem z tego kraju na koszt turysty.  Nie bawmy się w takie rzeczy.  Pamiętajmy,  że test ma zapewnić  bezpieczeństwo nam oraz  wszystkim innym osobom,  które z nami jadą.  Niezależnie od tego czy jest to wyjazd zorganizowany,  czy wyjeżdżamy samodzielnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pozostałe kwestie w zasadzie od zeszłego roku się nie zmieniły.  Ubezpieczenie zdrowotne nadal warto wykupić i powinno ono uwzględniać wszystkie te kwestie,  o których wspomniałem przed chwilą. Zmieniły się natomiast koszty podróży,  związane z wykonywaniem badań.  W tej chwili badanie antygenowe to jest koszt od kilkudziesięciu  do 150  – 200 zł od osoby.  Za metodę  PCR musimy zapłacić kwotę rzędu 150 – 300 zł od osoby.  Są to  więc koszty często dwa, trzy czy nawet czterokrotnie niższe,  niż w ubiegłym sezonie wyjazdowym.

Moje zalecenia dotyczące samej podróży, środków lokomocji, a także sposobu zakwaterowania nie zmieniły się.  Zapraszam na bloga do przeczytania – https://lekarzrodzinny.blog/covid-19-wakacje-2020/ 


https://podrozniczy.blog/zanzibar-2021-testy-podroz/

Jak to jest faktycznie z podróżami zagranicznymi, nawet dalekimi? Możecie przekonać się na przykład na blogu:

https://podrozniczy.blog

Podziel się:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Podobne

covid-19generalne zasadyinformacjekoronawiruskwarantannapobytrestrykcjeSARS-CoV-2wakacje 2021zasady
Podziel się

Warto przeczytać:

Przeczytaj

Transmisja koronawirusa – fakty i mity

apteczka

Przeczytaj

Zdrowie na wakacjach – Apteczka

Przeczytaj

Podcast Zdrowie na wakacjach

Przeczytaj

Zdrowie na wakacjach – Podróż samolotem

Przeczytaj

Koronawirus – o POZ i prewencji

Przeczytaj

Zakażenie koronawirusem – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

apteczka

Przeczytaj

Zdrowie na wakacjach – Apteczka dla dziecka

Przeczytaj

Molnupiravir – pierwszy doustny lek przeciw COVID-19

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz

Wcześniejszy post

Przewlekły kaszel – co…

W dziale: Dzieci

Przewlekły kaszel – co i jak?

Przeczytaj

Następny post

Zdrowie a nurkowanie

W dziale: Na wakacjach

Zdrowie a nurkowanie

Przeczytaj

O autorze

Alek Biesiada

Witaj! Z tej strony Alek Biesiada, jestem lekarzem i autorem tego bloga. I tu, i w gabinecie opowiadam o medycynie. O zdrowiu. O chorowaniu. O umieraniu. Od początku. Do końca.

Chcesz wiedzieć więcej o mnie? Kliknij tutaj.

Wizyty domowe

https://lekarzrodzinny.blog/leki-przeciwgoraczkowe/
Umów wizytę

Blog o umieraniu

Blog mistrzpolikarp.pl - o umieraniu, opiece paliatywnej i opiece domowej
Zobacz bloga

Ostatnie wpisy

  • Lekarz rodzinny. Specjalista. Co to znaczy?
  • Molnupiravir – pierwszy doustny lek przeciw COVID-19
  • Zdrowie na wakacjach – Ubezpieczenie zdrowotne w podróży
  • Zdrowie na wakacjach – Gabinet POZ
  • Zdrowie na wakacjach – Pogryzienia przez owady

O szczepieniach

Szczepienia dla DOROSŁYCH! Przeczytaj i sprawdź, co wiesz.
Przejdź

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością tego bloga, gdzie opowiadam o medycynie. Od początku. Do końca.

Posłuchaj podcastu:

Zamiast czytać - posłuchaj

Zamiast czytać – możesz posłuchać przygotowanych przeze mnie materiałów w formie podcastów. Kliknij tutaj. Nagrania dostępne są także na popularnych platformach podcastowych (iTunes, Google).

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie lekarzrodzinny.blog zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Dołącz do newslettera

Poradnik
Leki: jak stosować?

Najważniejsze informacje o stosowaniu leków w domu, podawaniu ich Twoim Bliskim, o zasadach przepisywania leków na recepcie. Wszystko w przystępnej formie eBooka.

Do pobrania i wydrukowania także gotowy „Spis leków”.

Pobierz za darmo

Poradnik edycja 2020

Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich

Zdrowie na wakacjach

Informacje o szczepieniach. Checklisty: co zabrać w apteczce. Jak podróżować z dzieckiem albo z Seniorem. Sytuacje szczególne.

Sprawdź
  • Polityka prywatności

© 2022 Lekarz Rodzinny.blog - All Rights Reserved.

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Przeczytaj więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT
 

Loading Comments...