Kiedy? Dla kogo? Jak może być stosowany? Pierwszy doustny lek na COVID-19 na wczesny etap choroby. Molnupiravir jest pierwszym lekiem przeciwko COVID-19, który uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Na ten moment w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, nie ma charakterystyki produktu leczniczego.
Molnupiravir – informacje ogólne
Mechanizm działania molnupiraviru polega na hamowaniu replikacji wirusa. Lek ten możemy wykorzystać jedynie w początkowych etapach choroby, im później tym mniejszy sens jego użycia. Przeprowadzone dotychczas badania wykazują, iż molnupiravir charakteryzuje się 30% redukcją ryzyka hospitalizacji oraz zgonu w przebiegu COVID-19. Natomiast jeżeli chodzi o analizę samego ryzyka zgonu, wykazano jego redukcję o niemal 90%. Ważne, że skuteczne leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej po rozpoznaniu COVID-19 – maksymalnie do 5 dni od pojawienia się pierwszych objawów infekcji.
Zasady dystrybucji Molnupiravir (aktualizacja na 29.01.2022 r.)
Dystrybucja leków dla pacjentów odbywa się poprzez POZ oraz inne podmioty lecznicze nadzorujące leczenie pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz po przeszczepach). Kryteria włączenia Molnupiraviru są następujące:
- rozpoznany COVID-19 (test antygenowe lub PCR)
- objawy kliniczne trwają do 5 dni
- łagodna lub umiarkowana postać COVID-19
- pacjenci powyżej 18 roku życia
- chory musi należeć do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Jakie grupy chorych należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19? Czynniki ryzyka to:
- wiek >65 lat;
- aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe);
- leczenie immunosupresyjne;
- niewydolność serca;
- choroba niedokrwienna serca;
- kardiomiopatia
- cukrzyca;
- POCHP;
- otyłość (BMI ≥35);
- przewlekła choroba nerek;
- bycie pensjonariuszem domu pomocy społecznej.
Wystarczy spełnić jedno z kryteriów, by być leczonym molnupiravirem.
Molnupiravir – efekty uboczne?
Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że podczas terapii molnupiravirem nie występują żadne poważne skutki uboczne. Możliwe działania niepożądane obejmują natomiast biegunkę, zawroty głowy i nudności.
Molnupiravir – podobieństwa do Tamiflu?
Można powiedzieć, że pierwszy lek przeciwko Covid-19 jest na swój sposób podobny do Tamiflu – leku przeciwwirusowego stosowanego w celu zapobiegania poważnym objawom grypy. Podobieństwa widać zwłaszcza pod względem funkcji, łatwości użycia i dostępności. Tamiflu można jednak podawać w pojedynczej dawce, aby zapobiec zakażeniu grypą.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować molnupiravir?
Molnpiravir nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Dotychczasowe badania na zwierzętach wykazały, że jego podawanie w ciąży może powodować uszkodzenie płodu. Podczas ciąży, lek powinien być przepisany tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Nie zaleca się także karmienia piersią podczas leczenia molnupirawirem i przez cztery dni po przyjęciu ostatniej dawki.
Mężczyźni i kobiety powinni stosować antykoncepcję przez cały okres leczenia, a także:
- w przypadku kobiet przez cztery dni po przyjęciu ostatniej dawki leku;
- w przypadku mężczyzn przez co najmniej trzy miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku.
Źródła:
Jayk Bernal, A., Gomes da Silva, M. M., Musungaie, D. B., Kovalchuk, E., Gonzalez, A., Delos Reyes, V., … & De Anda, C. (2021). Molnupiravir for oral treatment of Covid-19 in nonhospitalized patients. New England Journal of Medicine.
EMA issues advice on use of Lagevrio (molnupiravir) for the treatment of COVID-19
Brak komentarzy