Koronawirus SARS-CoV-2 jest w 80% podobny do wirusa SARS-CoV-1 i jeszcze bardziej, bo aż w 96 % do nietoperzowego wirusa RaTG13.
Wiąże się on z enzymami konwertującymi angiotensynę 2 (ACE2) – białkami obecnymi w komórkach organizmu człowieka. Jest to o tyle istotne, że występują one w wielu miejscach naszego organizmu.
SARS CoV-2: w jaki sposób atakuje?
Wiąże się z enzymami konwertującymi angiotensynę 2 (ACE2). Następnie przenika do komórki. Tam ulega tzw. translacji. Następnie wielokrotnie są tworzone kopie jego materiału genetycznego i takie repliki uwalniane. W procesie tym następuje rozpad komórek. Tworzy się odczyn zapalny, który odpowiada za wszystkie pojawiające się objawy – gorączkę, bóle mięśniowe aż po uczucie duszności.
Niezwykle istotne jest to, ów koronawirus potrafi sprawdzać błędy w toku tworzenia swoich kopii. Z jednej strony dla nas jest to cecha pozytywna, gdyż występuje mniej mutacji wirusa. Będzie więc łatwiej wyprodukować szczepionkę. Z drugiej jednak strony, te rzadkie mutacje powodują, że możemy stwierdzić tylko kilka typów wirusa SARS-CoV-2, które występują w różnych lokalizacjach geograficznych.
Jak dotąd nie udało się stwierdzić, czy występują odmienności w zakresie ciężkości przebiegu choroby, w zależności od tego, z którym podtypem tego wirusa mamy do czynienia.
Sprawdź także:
Brak komentarzy