Jak się zachować, gdy wystąpią objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2? W jaki sposób wykonać tekst? Co zrobić, gdy otrzymamy wynik dodatni, a jakie czynności podjąć, przy wyniku ujemnym?
Jak leczyć się w warunkach domowych? Co jest w domu potrzebne? O tym słów kilka w poniższym tekście.
Kontakt z lekarzem rodzinnym
Jeśli występuje u nas którykolwiek z objawów infekcyjnych: osłabienie, zmęczenie, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe, kaszel, uczucie duszności, bóle brzucha, zaburzenia węchu, bądź smaku powinniśmy się zgłosić do naszego lekarza rodzinnego. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy podejrzenie kontaktu z osobą chorą lub potencjalnie zakażoną koronawirusem.
Wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2
W tej chwili lekarz POZ może nam zlecić wykonanie wymazu w kierunku koronawirusa. Najczęściej ma to miejsce podczas teleporady, kiedy to lekarz podaje nam numer skierowania, z którym udajemy się do punktu wymazowego. tzw. punktu mobilnego lub punktu stacjonarnego. Do jednego możemy dojechać samochodem, do drugiego dojdziemy pieszo. Prócz skierowania, musimy zabrać ze sobą również numer PESEL. Najlepiej jest nie korzystać z żadnego środka komunikacji publicznej, by nie narażać innych osób na ryzyko zakażenia.
Zalecenia dotyczące wykonania wymazu
Wymaz należy wykonać jak najszybciej. Warto również sprawdzić sobie na stronie internetowej pacjent.gov.pl, w zakładce Aktualności, informacje dotyczące testów w mobilnych punktów pobrań – https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran – gdzie są rozmieszczone i jakie są godziny ich otwarcia. Niewykonanie wymazu zleconego przez lekarza wiąże się z konsekwencjami, przewidzianymi przez Ustawę o zwalczaniu zakażeń.
Zaleca się, by przed pobraniem wymazu przez minimum 2 godziny:
- nie jeść,
- nie pić,
- nie myć zębów,
- nie płukać jamy ustnej ani nosa,
- nie palić papierosów,
- nie przyjmować żadnych leków donosowych.
Wyniki testu na koronawirusa
Wyniku testu są dostępne w systemie elektronicznym. Niestety okres oczekiwania na nie jest dosyć długi – wynosi nawet kilka dni. Na internetowym koncie Pacjenta – https://pacjent.gov.pl , po uwiarygodnieniu się, można uzyskać dostęp do wyniku badania. Również lekarz wystawiający zlecenie będzie miał do niego dostęp, może więc nas powiadomić, jeśli nie posiadamy dostępu do internetu. Na koncie Pacjenta będą też umieszczone dodatkowe informacje, w przypadku ewentualnego skierowania nas na izolację domową.
Przypominam, że test jest bezpłatny. Powinien być wykonany niezwłocznie. Jego wynik można uzyskać online. Do badania należy udać się pieszo, bądź własnym środkiem transportu, po uprzednim sprawdzeniu godzin otwarcia danego punktu wymazowego.
Kwarantanna
- Niezwykle istotne jest to, że na każdą osobę, która jest skierowana do wykonania wymazu jest nakładana 10 – cio dniowa kwarantanna. Jeśli więc mamy podejrzenie, że dana osoba jest zarażona, nie mamy jeszcze pewności, więc na te 10 dni po zleceniu wykonania wymazu przez lekarza, system automatycznie nakłada kwarantannę. Dotyczy ona tylko tej osoby. Nie dotyczy domowników, chyba że owa osoba uzyska wynik dodatni. Wtedy sytuacja ulega zmianie.
- W momencie uzyskania wyniku ujemnego, osoba zostaje automatycznie zwolniona z kwarantanny. Nie dzieje się to w dniu uzyskania wyniku, ale następnego dnia, co jest niezwykle ważne.
- Natomiast w przypadku uzyskania wyniku dodatniego, kwarantanna zostaje automatycznie zamieniona na izolację. Trwa ona 10 dni od uzyskania wyniku wymazu.
- Jeśli zaś uzyskamy wynik ujemnego, powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, bądź też sam lekarz kontaktuje się z Pacjentem – w zależności od placówki. Celem tego jest ustalenie dalszej diagnostyki lub leczenia.
- Jeśli natomiast wynik jest dodatni, procedury zwykle są podobne. Przy skąpych, nienasilających się objawach pozostajemy w warunkach domowych i izolujemy się. Trwa to nie mniej niż 13 dni od daty wystąpienia pierwszych objawów.
- W przypadku naszych domowników, to te osoby pozostają w kwarantannie domowej o 7 dni dłużej niż my pozostajemy w izolacji.
- Jeśli natomiast objawy się nasilają, to pozostając w domu, należy niezwłocznie kontaktować się z lekarzem.
Leczenie w domu
To przede wszystkim izolacja domowa, czyli brak kontaktu z innymi osobami, prócz naszych domowników. Jeśli jednak istnieje możliwość odseparowania domowników, to również do zalecam. Chodzi tu zwłaszcza o osoby starsze. Można także zainstalować aplikację Kwarantanna domowa, wówczas 2 razy na dobę będziecie proszeni o wykonanie sobie zdjęcia w warunkach domowych. Wtedy najczęściej policaja się po prostu nie zgłasza do nas, albo przychodzi o wiele rzadziej.
Leczenie polega na stosowaniu się do zaleceń lekarza. Należy też pamiętać o:
- oszczędnym trybie życia – spaniu, odpoczywaniu; przy czym nie powinny one wypełniać znaczącej części doby. Starajmy się więc wykazywać pewną podstawową aktywność dobową. Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stanie opuścić łóżka, zmieniajmy często pozycję – układając się na boku, czy na brzuchu. Wtedy inaczej wentylują się płuca, w związku z tym przebieg infekcji jest potencjalnie lżejszy.
- piciu jak najwięcej ilości płynów – ok. 10 -12 szklanek na dobę, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze, czy występowaniu biegunki, mdłości i wymiotów. Te dolegliwości powinny też skłonić nas do kontaktu z lekarzem.
- suplementach diety – witaminie D – https://lekarzrodzinny.blog/niedobor-witaminy-d/ ; również niewielkie dawki witaminy C mogą być wskazane.
- stosowaniu Paracetamolu w dawkach 3x/dobę po 1 gram, czyli zwykle 2 tabletki po 500 mg lub Ibuprofenu – w dawkach do 4x/ dobę po 400 mg – w razie temperatury lub silnych dolegliwości bólowych, mięśniowych, stawowych czy bólów głowy.
Wiele rzeczy możemy zrobić samodzielnie
W warunkach domowych jesteśmy w stanie stosunkowo dużo nadzorować. Możemy mierzyć:
- temperaturę;
- ciśnienie tętnicze,
- puls i saturację, czyli wysycenie krwi tlenem – jeśli zaopatrzymy się w pulsoksymetr; optymalnie jest, jeśli saturacja wynosi ponad 94 %, a osób z chorobami płuc, czy palących papierosy może być nieco niższa,
- liczbę oddechów na minutę – takie parametry warto sobie notować i podawać lekarzowi, podczas kontaktu.
Jeśli saturacja spada, tętno bardzo rośnie, pojawia się wysoka gorączka, uczucie duszności lub też inne niepokojące objawy, warto skontaktować się z lekarzem lub w przypadku nasilonych dzwonić pod nr 999 lub 112.
W przypadku dotychczas stosowanych leków, to jeśli lekarz nie zalecił inaczej, należy je stosować tak jak dotychczas. W szczególności dotyczy to leków stosowanych w chorobach przewlekłych, takich jak: nadciśnienie tętnicze.
Jednym z elementów leczenia jest także rehabilitacja oddechowa. Najprostszym jej elementem jest przygotowanie sobie ok. pól litrowej butelki z wodą i słomki. Należy włożyć słomkę do wody i dmuchać w ten sposób, by w butelce powstawały bąbelki. Czynność warto powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Pomaga to w zakresie fizjoterapii dróg oddechowych.
W chwili, gdy przygotowuję ten materiał, w Małopolsce trwa próbny pilotaż programu nazwanego PulsoCare. Pulsoksymetry, czyli urządzenia do mierzenia tętna i saturacji są rozsyłane do domu przez Pocztę Polską. Odbywa się to na zlecenie lekarzy rodzinnych. Te urządzenia umożliwiają monitorowanie Pacjentów w warunkach domowych. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia – https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna .
Brak komentarzy