Zakrztuszenie to groźna sytuacja. Drobne ciało obce ląduje nie tam, gdzie trzeba – zwykle jest to kawałek pokarmu, cukierek, u dzieci drobny przedmiot włożony do ust albo nosa.
Zakrztuszenie może przybierać różne postacie. Upraszczając, musisz być w gotowości:
- Ciało obce jest nieduże, trafiło w górną część dróg oddechowych, kaszel osoby krztuszącej się jest skuteczny, jest w stanie nabierać powietrze, a nawet coś powiedzieć – w takiej sytuacji zaasekuruj poszkodowanego, zachęcaj do silnego kaszlu.
- Jeśli jednak poszkodowany nie może dobyć głosu, świadczy to o niedrożności całkowitej – działaj szybko. Stań z boku krztuszącej się osoby, tak aby Twoja silniejsza ręka (zwykle prawa) była za plecami poszkodowanego. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej z przodu a drugą energicznie uderzaj w przestrzeń między łopatkami. Powtórz 5 razy.
- Dalej nie ma efektu? Stań za krztuszącym się i obejmij go w pół, lewą rękę zwiń w pieść i połóż w nadbrzuszu (poniżej końca dolnego mostka; miedzy mostkiem a pępkiem). Uchwyć swoją prawą ręką rękę lewą i energicznie pociągaj ręce do siebie i ku górze.
- Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, to po pierwsze sprowadź pomoc (inne osoby i telefon 999/112). Rozpocznij resuscytację: uciskaj środkowy fragment mostka na około 1/3 głębokości klatki piersiowej w tempie 100/minutę. Po serii pierwszych 30 uciśnięć sprawdź jamę ustną w poszukiwaniu ciał obcych. Kontynuuj działania ratownicze aż do czasu przybycia wykwalifikowanej pomocy lub utraty sił.
Jeśli ciało obce udało się szybko odkrztusić, obserwuj poszkodowanego jeszcze przez jakiś czas.
Brak komentarzy