Zawsze podróżuję ubezpieczony. Zawsze z kartą EKUZ. Ale zawsze także z prywatną polisą, zwłaszcza od kiedy mam dzieci. Niestety ubezpieczenie w NFZ może nie pokryć wszystkich kosztów opieki za granicą, zwłaszcza gdy planujesz sporty ekstremalne, podróżujesz z przewlekle chorymi albo w ciąży.
Ubezpieczenie podróżne zawiera kilka elementów:
- ubezpieczenie zdrowotne,
- OC,
- NNW,
- inne (np. polisa na samochód pożyczony w wypożyczalni).
Najważniejsza jest polisa zdrowotna. Co prawda na terenie UE i krajów stowarzyszonych możemy posługiwać się kartą EKUZ (jest osobny wpis na blogu na jej temat), ale niestety nie refunduje ona wszystkich świadczeń za granicą. Jak czytamy na stronach NFZ, zgodnie z przepisami o koordynacji, ubezpieczony może korzystać ze wszystkich świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie jego pobytu. Uwzględnia to charakter tych świadczeń i czas trwania pobytu. Myślą przewodnią jest zapobieżenie przymusowemu powrotowi ubezpieczonego do właściwego państwa członkowskiego UE/EFTA przed końcem planowanego pobytu w celu uzyskania niezbędnego leczenia.
Powyższy zakres zasadniczo obejmuje wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne udzielane także w związku z ciążą lub narodzinami dziecka. Dotyczy to wyłącznie świadczeń o charakterze niezbędnym. W żadnym przypadku nie obejmuje sytuacji, kiedy celem tymczasowego pobytu za granicą jest urodzenie dziecka (świadczenie planowane).
Co więcej, uzyskamy świadczenia związane z zaopatrzeniem chorób przewlekłych. Jednak nikt nam nie przedłuży stale stosowanych leków czy nie wykona rutynowych, planowych badań diagnostycznych (np. wskaźnika INR w leczeniu lekami przeciwkrzepliwymi).
Problemem jest także transport medyczny, który różni się w zależności od kraju. Zwłaszcza wakacje zimowe z jazdą na nartach mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia – aby ktoś zwiózł nas z gór w razie urazu.
Ubezpieczenia: na co zwracać uwagę?
Uważajcie także na transport medyczny do Polski. NFZ informuje, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski. Niemniej jednak zgodnie z przepisem art. 25 ust. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach, Prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może wydać wnioskodawcy, na wniosek podmiotu uprawnionego, zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju – najtańszym środkiem komunikacji możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia, gdy przewidywane koszty leczenia za granicą przewyższają koszty transportu i leczenia w kraju.
Pamiętajcie także o świadczeniach stomatologicznych – nie wszędzie otrzymacie je (nawet doraźnie, w bólu zęba) i w pełnym zakresie na EKUZ – tutaj także przydaje się ubezpieczenie dodatkowe.
Zwróćcie uwagę:
- na sumę ubezpieczenia (odpowiednio wysoka gdy ryzyko urazu, gdy podróżują osoby starsze, przewlekle chorujące czy też małe dzieci, ciężarne);
- zakres ubezpieczenia (co jest ubezpieczone, a co NIE jest; czy płacimy sami a ubezpieczyciel oddaje czy płaci towarzystwo od razu za nas? Ile trwają formalności i jakie dokumenty musimy posiadać by starać się o zwrot kosztów w związku z leczeniem?);
- elementy dodatkowe (np. zwrot kosztów wydłużenia pobytu, kosztów noclegu przy szpitalu…).
Brak komentarzy