Skaleczenia i urazy to problemy, do których często dochodzi na wakacjach. Ich opatrzenie polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu rany (zwracam uwagę zwłaszcza na rany na twarzy oraz spowodowane np. otarciem przez asfalt – drobiny dostają się pod skórę i mogą tam pozostać, powodując trwały tatuaż).
Ranę oczyszczamy bieżącą wodą z mydłem, o letniej lub chłodnej temperaturze. Płuczemy obficie. Ranę można oczyścić dodatkowo preparatem odkażającym zawierającym oktenidynę (patrz rozdział „Apteczka”). Raczej nie zaleca się stosowania wody utlenionej ani innych preparatów (fioletu, rivanolu, etc.). Pamiętaj, że oktenidyna pozostawiona na ranie hamuje proces jej gojenia się, więc spłucz ją na koniec zwykłą wodą lub solą fizjologiczną.
Drobne skaleczenia
Drobne skaleczenia zabezpiecz przed kolejnym urazem i podrażnieniami opatrunkiem jałowym, plastrem. Jeśli rana jest cięta i jej brzegi rozchodzą się, a jednocześnie jest dość płytka i krwawienie ustało – możesz podjąć próbę zbliżenia brzegów rany przy użyciu specjalnych opatrunków – stripsów. Większe rany oraz takie, gdzie jest ryzyko infekcji, powinien obejrzeć lekarza.
Krwawienie z nosa
Zwykle związane jest z urazem (uderzenie w nos np. podczas gry w piłkę), czasem zdarza się w przebiegu intensywnego kataru. Czasem też, zwłaszcza u starszych osób, naczynia w nosie pękają z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Zawsze warto zmierzyć wtedy ciśnienie.
Najczęściej krwawienie wygląda źle, ale szybko się poprawia i dochodzi do jego zatamowania. Przedłużające się krwawienie jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Może istnieć konieczność zakładania specjalnych miejscowych opatrunków do nosa.
W ramach działań zaradczych w przypadku krwawienia:
- schładzaj okolicę nasady nosa (chłodne okłady),
- zatkaj skrzydełko nosa po stronie krwawienia,
- NIE odchylaj głowy do tyłu – grozi zakrztuszeniem.
Brak komentarzy