Zachłyśnięcie to bardzo groźna sytuacja, zwłaszcza dla małego dziecka. Chwila nieuwagi nad wodą wystarczy – pierwsze, co zawsze zalecam, to wzajemne ubezpieczanie się. Jedna dorosła osoba powinna pilnować pozostałych kąpiących się, zwłaszcza jeśli to dzieci albo osoby starsze.
Jeśli doszło do zachłyśnięcia płynem (podczas kąpieli, podczas podtopienia albo w trakcie picia płynów) – zachęcaj do kaszlu, uważnie obserwuj i uspokajaj. Zwykle niewiele płynu dostaje się głęboko do płuc z powodu odruchowego skurczu krtani.
Jeśli doszło do zachłyśnięcia wodą słoną (morską), stwarza to ryzyko tzw. wtórnego utonięcia – kiedy to do płuc napływa woda z organizmu. Zwykle dzieje się to wieczorem lub w nocy, w dniu zachłyśnięcia. Uważnie obserwuj więc poszkodowanego, zwłaszcza dziecko. Nasilenie kaszlu, uczucie duszności i osłabienie są wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
Zachłyśnięcie i tonięcie – jak pomóc?
Ratowanie tonącego to bardzo trudne zadanie – zadbaj przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Postaraj się zapewnić pomoc innym osobom oraz szybko wezwij specjalistyczną pomoc (WOPR 601 100 100). Jeśli decydujesz się na ratowanie osoby w wodzie, staraj się to robić z lądu (np. pomostu), podając nietonące przedmioty (drewniany mebel, koło ratunkowe). Wchodź do wody tylko w ostateczności i tylko z ubezpieczeniem innych osób albo przedmiotów (np. liną).
Po wyciągnięciu tonącego z wody uważaj podczas jego przenoszenia – nigdy nie ma pewności, czy nie doszło do urazu kręgosłupa. Staraj się osuszyć poszkodowanego i okryć. Jeśli poszkodowany nie oddycha – niezwłocznie, już nawet w płytkiej wodzie rozpocznij oddechy ratunkowe. Na brzegu rozpocznij masaż serca: uciskaj klatkę piersiową poszkodowanego na głębokość ok. 1/3 w tempie 100/minutę w sekwencji: 30 uciśnięć na 2 wdechy.
Brak komentarzy