Zasadnicza większość owadów spotykanych na wakacjach gryzie niegroźnie, ale w sposób uciążliwy. Najczęściej dochodzi do powstania odczynu miejscowego – reakcji skóry na pogryzienia.
Zwykle na swędzenie, bolesność czy rumień wystarcza wtedy dostępna bez recepty maść przeciwuczuleniowa (zobacz w dziale „Apteczka”). Jeśli jednak zmiana skórna powiększa się, staje się bardzo bolesna albo długo się utrzymuje, wreszcie jeśli ugryzł owad zupełnie nieznany (na egzotycznych wakacjach) – skontaktuj się z lekarzem lub innym personelem medycznym.
Osy, pszczoły i szerszenie
W większości przypadków pogryzienia są bolesne, ale niegroźne. Pamiętaj, aby jak najszybciej wyciągnąć żądło ze skóry, jeśli wciąż tam tkwi. Obfite polewanie chłodną wodą oraz zastosowanie miejscowo leków przeciwuczuleniowych zmniejsza dolegliwości. Ból, obrzęk i rumień utrzymują się zwykle 24 godziny.
Pogryzienia przez owady: jakie leki warto mieć?
Kłopoty zaczynają się, jeśli ugryzienie jest wielokrotne (jeden owad wiele razy albo wiele owadów) oraz gdy występuje reakcja uczuleniowa. Warto mieć przy sobie leki przeciwuczuleniowe podawane doustnie (sprawdź rozdział: „Apteczka”). Jeśli reakcje na jad owadów są silne, zabezpiecz się w adrenalinę w ampułko-strzykawce – gotowy do podania lek, który ratuje życie w przypadku silnej reakcji na jad owadów. Taką ampułko-strzykawkę gotową do użycia możesz trzymać poza lodówką do 6 miesięcy. Lek podaje się w przednio-boczną powierzchnię uda (w mięsień).
Pamiętaj: jedyną skuteczną metodą na zmniejszenie lub wyeliminowanie reakcji uczuleniowej na jad owadów jest odczulanie. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Mirosław Owczarz
•4 lata ago
Moja teściowa ma pszczoły na swoim ogrodzie i pamiętam, jak kiedyś dostała o kilka „strzałów” w głowę za dużo, wylądowaliśmy na sorze…
Alek Biesiada
•4 lata ago
Trzeba bardzo uważać. I pamiętać, że każde kolejne ugryzienie może dać silniejszą reakcję uczuleniową.
Marek
•3 lata ago
Ugryzienia owadów potrafią być bardzo niebezpieczne.