Biegunka to bardzo przykra dolegliwość. Na każde 100 tysięcy turystów wyjeżdżających w rejony egzotyczne, aż połowa będzie miała jakieś dolegliwości. Nawet od 5 do 10 tysięcy z nich będzie musiało spędzić z tego powodu czas na wakacjach w… łóżku albo toalecie. Ryzyko zależy od kierunku wyjazdu – największe jest w Afryce, Ameryce Łacińskiej, w Azji (na południu) oraz na Bliskim Wschodzie.
Biegunka (wielokrotne płynne i półpłynne stolce w liczbie od kilku do kilkudziesięciu na dobę, w objętości pół szklanki lub więcej stolca) potrafią porządnie uprzykrzyć wakacje. Stanowią także zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, które szybko się odwadniają i tracą elektrolity.
Biegunka – jak jej zapobiegać?
Zapobiegaj biegunce, stosując zasady higieny: myj ręce, myj produkty żywnościowe w „zaufanej” wodzie, pij wodę butelkowaną, uważaj na egzotyczne jedzenie, zwłaszcza podawane wprost z ulicznych budek. Im większa egzotyka, tym większe ryzyko. Jeśli bardzo chcesz skosztować regionalnych przysmaków – staraj się, by były podane i spożyte gorące.
Jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego, stosuj elektrolity (szklanka na każdy luźny stolec). Pij też duże ilości chłodnych płynów (woda, woda z cukrem i solą). Zimny płyn spowalnia pracę jelit i zmniejsza dolegliwości. Bądź ostrożny, stosując leki wywołujące zaparcie – nie powinny być stosowane w infekcjach z gorączką, bo nasilają ból i mogą dawać powikłania.
Przez kilka dni stosuj dietę zapierającą (ryż, kasza, zupy, gotowane mięsa i warzywa, np. marchewka) oraz zastosuj probiotyki (co do tego eksperci są podzieleni, więc ich nie nadużywaj). Jeśli luźny stolec ustąpi, nie ma konieczności kontroli lekarskiej.
Odwadniasz się? Wymioty uniemożliwiają pojenie chorej osoby? Nie czekaj! Zgłoś się po fachową pomoc lekarską.
Może się zdarzyć, że nudności, ból brzucha lub biegunka pojawią się kilka tygodni po powrocie z egzotycznych wakacji. Często nie łączysz już tych dolegliwości z letnimi przygodami. Tymczasem takie objawy wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż mogą oznaczać poważny problem infekcyjny.
Brak komentarzy