Jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się Pacjentów do mojego gabinetu jest utrzymujący się długotrwały kaszel. Jest jedną z większych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zaś od czasu wybuchu pandemii Covid-19, na dodatek Pacjent z kaszlem straszy osoby współpracujące, domowników, a także inne osoby, na przykład na zakupach.
Każdy z nas przecież boi się, że ten kaszel to może być właśnie objaw infekcji wirusem SARS-CoV-2. Zwykle nie jest. Przyjrzyjmy się więc tym najczęstszym problemom, z których wynika przewlekły kaszel.
(Nie) tylko palenie tytoniu
Z mojej praktyki i doświadczenia wynika, że najczęściej przewlekły kaszel związany jest z paleniem tytoniu. Im więcej wypalanych papierosów w ciągu doby, a przy tym im starszy wiek pacjenta, a co za tym idzie dłuższy okres palenia, tym bardziej nasilają się objawy w zakresie przewlekłego kaszlu. Jednak powiązanie kaszlu z paleniem papierosów to dopiero początek problemów.
Owo palenie bowiem może powodować u palacza po prostu kaszel z podrażnienia górnych dróg oddechowych. Może to być jednak kaszel związany z chorobą nowotworową. Albo też z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Warto również podkreślić, że palenie tytoniu powoduje nasilenie wydzielania kwasu żołądkowego. Refluks żołądkowo-przełykowy nasila się, w efekcie powodując u Pacjenta kaszel. Postawienie diagnozy nie jest więc takie proste.
Przewlekły kaszel: Astma i POChP
W każdym wypadku, w którym kaszel przewlekły trwa ponad 8 tygodni należy zastanowić się nad tym, czy możemy mieć do czynienia z astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
- Ja w tym przypadku zwykle zadaję kilka pytań związanych z paleniem tytoniu oraz wpływem czynników środowiskowych. Mam tutaj na myśli na przykład pracę w warunkach szkodliwych.
- Także stosowanie niektórych leków może wywoływać przewlekły kaszel. Niektóre z leków przeciw nadciśnieniowych mają takie działanie. Zawsze pytam o te leki Pacjentów.
- Następnie pogłębiam diagnostykę, najczęściej o zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i spirometrię, które wykonuję po wcześniejszym zbadaniu Pacjenta.
W polskich warunkach, w których mamy do czynienia ze sporym zanieczyszczeniem, smogiem, a także dużą liczbą palących osób niestety oba rozpoznania, czyli astma lub POChP, są dość prawdopodobne.
Przewlekły kaszel: Choroba refluksowa przełyku
To jedna z sytuacji, którą Pacjenci rzadziej wiążą z kaszlem. Tymczasem jak najbardziej związek występuje. Przewlekły kaszel może się zdarzać u naprawdę dużej liczby Pacjentów z chorobą refluksową przełyku – nawet do 73%. Jeśli występuje zgaga, kwaśny posmak w ustach, chrypka i uczucie ciała obcego w gardle, zawsze należy zastanowić się czy przyczyną nie jest żołądek. W tym przypadku warto leczyć właśnie problemy gastryczne, a wtedy kaszel samodzielnie ustępuje.
Krztusiec
Jest to choroba zakaźna – więcej na jej temat w poniższym linku https://lekarzrodzinny.blog/krztusiec-szczepienie/ , która może doprowadzać do przewlekłego kaszlu. Przy czym ten kaszel początkowo ma najczęściej bardzo nasilony charakter. W efekcie jest przyczyną częstego wczesnego zgłaszania się Pacjentów do leczenia.
Istnieje szczepienie przeciw krztuścowi, zalecane każdemu, w tym dorosłemu, co 10 lat.
Zespół kaszlu związany z górnymi drogami oddechowymi
To piękna nazwa, którą lekarze z dużych klinik wprowadzili dla całego zespołu różnych objawów związanych z kaszlem, a nie dającymi się dopisać do żadnej innej rozsądnie brzmiącej choroby. Taką diagnostykę prowadzi się najczęściej w gabinecie lekarza rodzinnego z pomocą otolaryngologów i pulmonologów. Kiedy więc nie udaje się wykryć żadnych innych przyczyn, można powiedzieć, że właśnie będziemy mieli do czynienia z takim zespołem przewlekłego kaszlu.
Każdy kaszel, zwłaszcza o dłuższym czasie trwania niż 8 tygodni powinien skłaniać Was do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego, celem pogłębienia diagnostyki i wykluczenia poważnych schorzeń – przede wszystkim w zakresie chorób nowotworowych.
Brak komentarzy