Reakcje uczuleniowe bywają bardzo męczące. Zwykle Pacjenci zgłaszają się do mnie z powodu objawów, z którymi ciężko odpoczywać na wakacjach: wysypką, świądem, katarem, zapaleniem spojówek.
Jeśli tylko wiesz, że wśród podróżujących znajdują się osoby z alergiami:
- Wybierz odpowiednie miejsce podróży, aby zmniejszyć ryzyko, że alergik będzie wystawiony na działanie alergenów (np. nie wybierają się w rejon lasów liściastych w okresie silnego pylenia).
- Dobierz odpowiednio czas podróży (pylenia najgorsze są wiosną i latem, z kolei alergie na kurz zwykle nasilają się w sezonie jesienno-zimowym).
- Zabierz ze sobą leki przeciwuczuleniowe.
- Pamiętaj o wyczyszczeniu i odgrzybieniu klimatyzacji w samochodzie.
Zerknij do rozdziału „Apteczka”. Tam znajdziesz moje sugestie co do leków przeciwuczuleniowych. Zawsze warto mieć je ze sobą.
Zabierz:
- leki przeciwuczuleniowe w maści, te przydają się najczęściej zarówno na alergie kontaktowe, jak i na pogryzienia przez owady czy poparzenia przez rośliny;
- leki donosowe, jeśli podróżujesz z osobą z alergicznym nieżytem nosa;
- leki dospojówkowe, jeśli u alergika objawy dotyczą głównie zapalenia spojówek;
- leki doustne, w tym jeśli trzeba także sterydy – porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym.
Pamiętaj, jeśli tylko istnieje możliwość odczulania – zawsze warto ją rozważyć w porozumieniu z lekarzem rodzinnym i alergologiem. Jest to dość długi proces i zajmuje często nawet kilka lat. Potrafi jednak oszczędzić alergikowi naprawdę wielu niedogodności.
Brak komentarzy