Zasadniczo uspokajam – pogryzienia przez kleszcze w większości są niegroźne, a ich następstwem jest tylko odczyn miejscowy. Niezwykle ważne jest jednak, aby kleszcz został szybko usunięty ze skóry.
Najważniejsze więc zalecenie: oglądaj dokładnie skórę swoją i swoich Bliskich, w tym dzieci. Sprawdzaj zwłaszcza okolicę linii włosów i skórę głowy, okolice pach i pachwin, okolicę podudzi, łydek i pod kolanami – to ulubione miejsca kleszczy.
Jeśli zauważysz kleszcza – usuń go a. Ja polecam do tego specjalnie przygotowane lasso. Lasso zaciąga się maksymalnie blisko skóry na kleszcza i pociąga się go do góry. Usuwam tym kleszcze nieustannie, zawsze z sukcesem i w całości. Nie posiadasz lassa – użyj pincety. Złap kleszcza za główkę (blisko skóry), nie zaś za odwłok i pociągając usuń. Niczym kleszcza nie zalewaj, nie duś tłuszczem ani nie stosuj innych ludowych metod. Miejsce po usuniętym kleszczu zdezynfekuj preparatem z oktenidyną (patrz w dziale „Apteczka”).

Kleszcz utknął?
Fragment kleszcza utknął w ciele? Nie usuwaj go, nie dłub igłą w ranie i nie proś o to nikogo, nawet lekarza. To zwiększa ryzyko infekcji (co chyba jasne, bo rozkrwawia okolicę ugryzienia). Sama główka jest martwa. Kleszcz, tak jak inne przedmioty wbite w skórę (np. opiłki, drzazgi), zostanie przez skórę „wypchnięty”.
Rumień
Rumień pojawiający się od razu albo w kilka dni od ugryzienia w miejscu tego ugryzienia to nie borelioza. To odczyn miejscowy. Wystarczy zwykle użyć preparatu przeciwuczuleniowego, aby ustąpił.
Według aktualnych standardów medycznych profilaktyka po ugryzieniu (czyli otrzymanie antybiotyku) jest potrzebna tylko, jeśli doszło do mnogiego pogryzienia (wiele kleszczy naraz) w rejonie endemicznym dla boreliozy (w Polsce to Podkarpacie i Warmia i Mazury). Nie stosuj antybiotyków samodzielnie i nie nastawaj na ich podanie – co, jeśli kolejny kleszcz ugryzie za tydzień? Kolejny antybiotyk? I kolejny…?
Obserwacja skóry
Obserwuj skórę po ugryzieniu przez 2 do 6 tygodni, rumień wędrujący pojawia się nie tylko w miejscu ugryzienia, ale i w innych miejscach ciała, ma kształt dużego placka koloru czerwonego z bladym środkiem. Jeśli widzisz taki rumień – koniecznie pilnie zgłoś się do lekarza. O odkleszczowym zapaleniu mózgu przeczytasz w rozdziale „Szczepienia”.
Brak komentarzy