• Podcast
  • Video na YouTube

Sprawdź tematy

  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach
 

Lekarz Rodzinny.blog

Zdrowie okiem lekarza. Od początku. Do końca.
  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach

Lekarz Rodzinny.blog

  • Dzieci
  • Dorośli
  • Seniorzy
  • Umieranie
  • Szczepienia
  • Na wakacjach

W dziale: Na wakacjach

Apteczka

336 Wyświetlenia 7 sierpnia 2019 Skomentuj jako pierwszy

Apteczka Pin It
lekarzrodzinny.blog: Apteczka, czyli co wozi lekarz na wakacje, co spakować i jak chronić Bliskich?

Nie ma dobrego wyjazdu wakacyjnego bez dobrze spakowanej apteczki. Apteczka gwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo Tobie i Twoim Bliskim. Jeśli przewlekle chorujesz na jakieś choroby, pamiętaj, aby do apteczki dołączyć wszystkie stale stosowane leki. 

Na nic nie chorujesz? I tak warto przygotować apteczkę podróżną. Zdejmie Ci to z głowy wiele problemów w trakcie podróżowania. Pamiętaj, że podczas wakacji może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji: komuś może zrobić się niedobrze, może dopaść Cię gorączka, coś może wpaść Ci do oka albo możesz skręcić nogę w czasie wspinaczki. W takich sytuacjach apteczka jest niezastąpiona. 

Jeśli w Twojej domowej apteczce nie ma za wiele rzeczy, nie martw się. W tym rozdziale pomogę Ci skompletować idealną apteczkę na wyjazd. Znajdziesz tutaj także gotowe checklisty dotyczące składu Twojej apteczki, które może wydrukować i zabrać np. do apteki na zakupy. 

Zdrowie na wakacjach: Apteczka, czyli co wozi lekarz na wakacje, co spakować i jak chronić Bliskich?

Pamiętaj, że ostateczny skład apteczki zależy:

  • od tego, gdzie podróżujesz, 
  • z kim podróżujesz,
  • jakie aktywności na miejscu wakacji planujesz. 

Jedziesz na wakacje w Polsce, do Znajomych lub Rodziny? Do miejsca, gdzie łatwo osiągalna jest apteka oraz blisko jest do lekarza? W takiej sytuacji Twoja wyjazdowa apteczka może być skromna. 

Jedziesz w miejsce, gdzie będziesz sam? Będziesz biwakować z daleka od miast i miasteczek? Wybierasz się za granicę w miejsce, którego nie znasz? Zadbaj, by apteczka była kompletna i zawierała wszystkie potrzebne elementy. 

Najważniejszym zadaniem domowej apteczki jest, aby się NIE PRZYDAŁA. Apteczka jest polisą, która zabezpiecza Cię przed sytuacjami doraźnymi. Zwłaszcza takimi, gdzie pierwsza pomoc potrzebna jest od razu oraz takimi, gdzie możesz z problemem zdrowotnym poradzić sobie samodzielnie (po co przerywać wakacje wizytą u lekarza?). Dobra polisa to taka, która daje Ci spokojny sen niezależnie od okoliczności. Zaś niewykorzystana świadczy o tym, że wakacje były udane! 

Apteczka a choroby przewlekłe

Chorując przewlekle musisz zadbać, aby w Twojej wyjazdowej apteczce znalazły się wszystkie leki niezbędne do kontynuowania leczenia. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz. Jeśli więc Ty lub któryś z Podróżników chorujecie na nadciśnienie tętnicze, na cukrzycę, na jaskrę – spakuj wszystkie potrzebne do leczenia tego schorzenia leki (tabletki, maści, krople). Wreszcie zwróć uwagę, że może niektóre z leków stosowane są doraźnie w zaostrzeniach choroby przewlekłej. Tak się dzieje na przykład w astmie – kiedy na co dzień nie ma objawów, Chory leków może nie przyjmować. Zawsze jednak powinien mieć ze sobą leki „awaryjne” na wypadek ataku astmy. W nadciśnieniu podobnie – doraźne tabletki na skok ciśnienia. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie te leki posiadasz. A także, czy wystarczy ich na cały okres pobytu oraz ewentualnie kilka dni dłużej (co zrobisz, jeśli lot będzie odwołany albo przełożony). 


Zalecam zabranie większej liczby leków stale stosowanych i ich rozdzielenie w bagażu: listek tabletek w bagażu podręcznym i listek tych samych tabletek w bagażu głównym. To potrafi uratować wakacje, nie mówiąc o zdrowiu. 

Uwaga: zapisując się do mojego newslettera otrzymasz na swojego maila (całkiem za darmo!) poradnik o stosowaniu przewlekłym leków. Pomoże Ci, zwłaszcza jeśli ktoś z Twoich Bliskich lub Ty sam(a) stosujecie na stałe leki. W poradniku lista leków do wydrukowania i uzupełnienia!
Kliknij tutaj!

Apteczka dorosłego podróżnika

Każdy dorosły powinien zabrać ze sobą w podróż leki przeciw chorobie lokomocyjnej, leki przeciwprzeziębieniowe (przynajmniej podstawowe, np. zwykły paracetamol i krople do nosa). Leki na biegunkę. Przydatne bywają bandaże, opatrunki, preparaty do odkażania ran, rękawiczki, sól fizjologiczna w małych opakowaniach. 

Pobierz (za darmow) checklistę, zabierz ją do apteki i spakuj z nią bagaż.

Zdrowie na wakacjach – apteczka – lista ogólnaPobierz

Planujesz wakacje? Wyjeżdżasz z Rodziną: dziećmi lub seniorami? Ten poradnik jest dla Ciebie! 

Tylko rzetelnie sprawdzone informacje na temat szczepień, zdrowia w podróży, pakowania apteczki. 

Zadbaj o siebie i swoich Bliskich!

Zdrowienawakacjach.pl: Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.
Sprawdź

 Apteczka na podróż z dziećmi

Podróżujesz z dziećmi? Spakuj koniecznie do apteczki leki przeciw chorobie lokomocyjnej, leki przeciwgorączkowe w formie nadającej się do podania dziecku (zwykle syrop, czasem czopki). Leki na biegunkę. 

Plastry z misiami albo samochodami naprawdę potrafią wywołać uśmiech na twarzy malucha nawet po skaleczeniu, więc warto zainwestować w takie rozwiązanie. 

Sprawdź checklistę. 

Zdrowie na wakacjach – apteczka – lista na podróż z dziećmiPobierz
Warto wiedzieć:
Jak przewieźć czopki?
Czopki przeciwgorączkowe bywają przydatne. Zawsze rekomenduję podawanie leków przecigorączkowych dzieciom w formie doustnej (syrop) – wiesz wtedy, jaką objętość podano, ile się wchłonęło, za ile powinno zadziałać. Z czopkiem niestety tej pewności nie ma. Bywa jednak przydatny u dzieci, które nie połkną syropu, u których syropy wywołują nudności oraz u tych, które już wymiotują. Jak jednak przewieźć czopki? Zasada jest prosta – opakowanie czopka musi pozostać zamknięte w trakcie całej podróży, a po dojechaniu na miejsce czopki należy schować w lodówce. To zabezpiecza je przed rozpuszczeniem. 

Apteczka na podróż z Seniorem

W tej apteczce podróżnej najważniejsze są leki stale stosowane. Przeglądnij listę tych leków i upewnij się, że wszystkie zostały spakowane w odpowiedniej ilości, stosownej do czasu planowanej wycieczki. Tak, aby nie zabrakło ich nawet pod koniec wyjazdu. 

Podróż jest daleka? Zadbaj, by leki zabrać ze stosownym zapasem. Nikt nie lubi utknąć na lotnisku, nie dodawaj sobie stresu zabraniem zbyt małej liczby lekarstw. 

Dorośli obciążeni szczególnym ryzykiem, np. choroby zatorowo-zakrzepowej powinni skonsultować się przed podróżą z lekarzem.

Sprawdź checklistę. 

Zdrowie na wakacjach – apteczka – lista na podróż z SenioremPobierz

Poradnik „Zdrowie na wakacjach”

Dla Ciebie i Twoich Bliskich

> 1
Strony

Od początku do końca o tym, jak przygotować się i bezpiecznie spędzić czas na wakacjach.

1
video

Mój video blog, w którym zwięźle opowiadam o najważniejszych dla zdrowia w podróży sprawach. 

1
Checklisty

Jak spakować apteczkę na wakacyjny wyjazd? Wydrukuj listę i zabierz do apteki. 

Sprawdź

Podziel się:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Podobne

apteczkaco zabraćdezynfekcjalekilistaopatrunkipakowaniewakacje
Podziel się

Warto przeczytać:

Przeczytaj

Karmienie piersią a leki

lekarzrodzinny.blog: Najważniejsze leki w apteczce? Moim zdaniem: przeciwbólowe i na gorączkę!

Przeczytaj

Leki przeciwgorączkowe

Przeczytaj

COVID 19 a wakacje 2020

Emergency Medical Service

Przeczytaj

Ubezpieczenie zdrowotne w podróży

Przeczytaj

Koronawirus okiem lekarza rodzinnego

Przeczytaj

Leki. Jak stosować?

lekarzrodzinny.blog: Jak zadbać o wzrok na wakacjach? Co mieć ze sobą w podróży?

Przeczytaj

Oczy na wakacjach

Zdrowienawakacjach.pl: Wiosna i lato to okres intensywnego pylenia. Zmiana miejsca podróży może poprawić lub pogorszyć alergie. Zobacz, jak warto się chronić. Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich.

Przeczytaj

Uczulenia

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz

Wcześniejszy post

Słońce i oparzenia skóry

W dziale: Na wakacjach

Słońce i oparzenia skóry

Przeczytaj

Następny post

Wścieklizna

W dziale: Dorośli

Wścieklizna

Przeczytaj

O autorze

Alek Biesiada

Witaj! Z tej strony Alek Biesiada, jestem lekarzem i autorem tego bloga. I tu, i w gabinecie opowiadam o medycynie. O zdrowiu. O chorowaniu. O umieraniu. Od początku. Do końca.

Chcesz wiedzieć więcej o mnie? Kliknij tutaj.

Wizyty domowe

https://lekarzrodzinny.blog/leki-przeciwgoraczkowe/
Umów wizytę

Blog o umieraniu

Blog mistrzpolikarp.pl - o umieraniu, opiece paliatywnej i opiece domowej
Zobacz bloga

Najnowsze wpisy

  • Nietolerancja laktozy u Pacjentów dorosłych
  • Leki przeciwkrzepliwe – co musisz wiedzieć, stosując je?
  • Kiedy pojawi się szczepionka na Covid -19?
  • Transmisja wirusa SARS-CoV-2 – prawda i mity
  • Zakażenia koronawirusem – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

O szczepieniach

Szczepienia dla DOROSŁYCH! Przeczytaj i sprawdź, co wiesz.
Przejdź

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością tego bloga, gdzie opowiadam o medycynie. Od początku. Do końca.

Posłuchaj podcastu:

Zamiast czytać - posłuchaj

Zamiast czytać – możesz posłuchać przygotowanych przeze mnie materiałów w formie podcastów. Kliknij tutaj. Nagrania dostępne są także na popularnych platformach podcastowych (iTunes, Google).

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie lekarzrodzinny.blog zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Dołącz do newslettera

Poradnik
Leki: jak stosować?

Najważniejsze informacje o stosowaniu leków w domu, podawaniu ich Twoim Bliskim, o zasadach przepisywania leków na recepcie. Wszystko w przystępnej formie eBooka.

Do pobrania i wydrukowania także gotowy „Spis leków”.

Pobierz za darmo

Poradnik edycja 2020

Poradnik dla Ciebie i Twoich Bliskich

Zdrowie na wakacjach

Informacje o szczepieniach. Checklisty: co zabrać w apteczce. Jak podróżować z dzieckiem albo z Seniorem. Sytuacje szczególne.

Sprawdź
  • Polityka prywatności

© 2021 Lekarz Rodzinny.blog - All Rights Reserved.

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Przeczytaj więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.