Nie ma dobrego wyjazdu wakacyjnego bez dobrze spakowanej apteczki. Apteczka gwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo Tobie i Twoim Bliskim. Jeśli przewlekle chorujesz na jakieś choroby, pamiętaj, aby do apteczki dołączyć wszystkie stale stosowane leki.
Na nic nie chorujesz? I tak warto przygotować apteczkę podróżną. Zdejmie Ci to z głowy wiele problemów w trakcie podróżowania. Pamiętaj, że podczas wakacji może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji: komuś może zrobić się niedobrze, może dopaść Cię gorączka, coś może wpaść Ci do oka albo możesz skręcić nogę w czasie wspinaczki. W takich sytuacjach apteczka jest niezastąpiona.
Jeśli w Twojej domowej apteczce nie ma za wiele rzeczy, nie martw się. W tym rozdziale pomogę Ci skompletować idealną apteczkę na wyjazd. Znajdziesz tutaj także gotowe checklisty dotyczące składu Twojej apteczki, które może wydrukować i zabrać np. do apteki na zakupy.
Pamiętaj, że ostateczny skład apteczki zależy:
- od tego, gdzie podróżujesz,
- z kim podróżujesz,
- jakie aktywności na miejscu wakacji planujesz.
Jedziesz na wakacje w Polsce, do Znajomych lub Rodziny? Do miejsca, gdzie łatwo osiągalna jest apteka oraz blisko jest do lekarza? W takiej sytuacji Twoja wyjazdowa apteczka może być skromna.
Jedziesz w miejsce, gdzie będziesz sam? Będziesz biwakować z daleka od miast i miasteczek? Wybierasz się za granicę w miejsce, którego nie znasz? Zadbaj, by apteczka była kompletna i zawierała wszystkie potrzebne elementy.
Najważniejszym zadaniem domowej apteczki jest, aby się NIE PRZYDAŁA. Apteczka jest polisą, która zabezpiecza Cię przed sytuacjami doraźnymi. Zwłaszcza takimi, gdzie pierwsza pomoc potrzebna jest od razu oraz takimi, gdzie możesz z problemem zdrowotnym poradzić sobie samodzielnie (po co przerywać wakacje wizytą u lekarza?). Dobra polisa to taka, która daje Ci spokojny sen niezależnie od okoliczności. Zaś niewykorzystana świadczy o tym, że wakacje były udane!
Choroby przewlekłe
Chorując przewlekle musisz zadbać, aby w Twojej wyjazdowej apteczce znalazły się wszystkie leki niezbędne do kontynuowania leczenia. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz. Jeśli więc Ty lub któryś z Podróżników chorujecie na nadciśnienie tętnicze, na cukrzycę, na jaskrę – spakuj wszystkie potrzebne do leczenia tego schorzenia leki (tabletki, maści, krople). Wreszcie zwróć uwagę, że może niektóre z leków stosowane są doraźnie w zaostrzeniach choroby przewlekłej. Tak się dzieje na przykład w astmie – kiedy na co dzień nie ma objawów, Chory leków może nie przyjmować. Zawsze jednak powinien mieć ze sobą leki „awaryjne” na wypadek ataku astmy. W nadciśnieniu podobnie – doraźne tabletki na skok ciśnienia. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie te leki posiadasz. A także, czy wystarczy ich na cały okres pobytu oraz ewentualnie kilka dni dłużej (co zrobisz, jeśli lot będzie odwołany albo przełożony).
Zalecam zabranie większej liczby leków stale stosowanych i ich rozdzielenie w bagażu: listek tabletek w bagażu podręcznym i listek tych samych tabletek w bagażu głównym. To potrafi uratować wakacje, nie mówiąc o zdrowiu.
Uwaga: zapisując się do mojego newslettera otrzymasz na swojego maila (całkiem za darmo!) poradnik o stosowaniu przewlekłym leków. Pomoże Ci, zwłaszcza jeśli ktoś z Twoich Bliskich lub Ty sam(a) stosujecie na stałe leki. W poradniku lista leków do wydrukowania i uzupełnienia! Kliknij tutaj! |
Apteczka dorosłego podróżnika
Każdy dorosły powinien zabrać ze sobą w podróż leki przeciw chorobie lokomocyjnej, leki przeciwprzeziębieniowe (przynajmniej podstawowe, np. zwykły paracetamol i krople do nosa). Leki na biegunkę. Przydatne bywają bandaże, opatrunki, preparaty do odkażania ran, rękawiczki, sól fizjologiczna w małych opakowaniach.
Pobierz (za darmow) checklistę, zabierz ją do apteki i spakuj z nią bagaż.
Apteczka na podróż z dziećmi
Podróżujesz z dziećmi? Spakuj koniecznie do apteczki leki przeciw chorobie lokomocyjnej, leki przeciwgorączkowe w formie nadającej się do podania dziecku (zwykle syrop, czasem czopki). Leki na biegunkę.
Plastry z misiami albo samochodami naprawdę potrafią wywołać uśmiech na twarzy malucha nawet po skaleczeniu, więc warto zainwestować w takie rozwiązanie.
Warto wiedzieć: Jak przewieźć czopki? Czopki przeciwgorączkowe bywają przydatne. Zawsze rekomenduję podawanie leków przecigorączkowych dzieciom w formie doustnej (syrop) – wiesz wtedy, jaką objętość podano, ile się wchłonęło, za ile powinno zadziałać. Z czopkiem niestety tej pewności nie ma. Bywa jednak przydatny u dzieci, które nie połkną syropu, u których syropy wywołują nudności oraz u tych, które już wymiotują. Jak jednak przewieźć czopki? Zasada jest prosta – opakowanie czopka musi pozostać zamknięte w trakcie całej podróży, a po dojechaniu na miejsce czopki należy schować w lodówce. To zabezpiecza je przed rozpuszczeniem. |
Apteczka na podróż z Seniorem
W tej apteczce podróżnej najważniejsze są leki stale stosowane. Przeglądnij listę tych leków i upewnij się, że wszystkie zostały spakowane w odpowiedniej ilości, stosownej do czasu planowanej wycieczki. Tak, aby nie zabrakło ich nawet pod koniec wyjazdu.
Podróż jest daleka? Zadbaj, by leki zabrać ze stosownym zapasem. Nikt nie lubi utknąć na lotnisku, nie dodawaj sobie stresu zabraniem zbyt małej liczby lekarstw.
Dorośli obciążeni szczególnym ryzykiem, np. choroby zatorowo-zakrzepowej powinni skonsultować się przed podróżą z lekarzem.
Brak komentarzy