
Lekarz rodzinny. Specjalista. Co to znaczy?
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Co robić, gdy nasz Bliski ma wrócić do domu ze szpitala? Jak sobie poradzić z nowymi obowiązkami? Wiele spraw można i warto zorganizować jeszcze przed wypisem. Oszczędzisz czas. I nerwy. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku i we wpisie. Warto także pobrać PDF z gotowymi checklistami.
Zanim Twój Bliski opuści oddział szpitalny, sprawdź czy wszystko jest gotowe. Jeszcze podczas rozmów z lekarzami i pozostałym personelem medycznym dopytaj o istotne szczegóły związane z wypisem i pierwszymi dniami w domu.
Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym odpowiedzialnym za Twojego Bliskiego. Najważniejsze informacje, jakie należy uzyskać to:
Porozmawiaj także z personelem pielęgniarskim, fizjoterapeutami i psychologiem. Także wiele mogą podpowiedzieć.
Dokąd wraca Twój Bliski? Do domu swojego, a może Twojego? Do placówki zorganizowanej. Może warto zadbać o to miejsce:
Wybierz dla Chorego pokój, w którym głównie będzie przebywał. Powinien on zapewniać spokój, być przestronny (co ułatwi codzienne zabiegi przy Chorym, takie jak karmienie i mycie). Jeśli pokój wybierasz w wielopiętrowym domu, spróbuj wybrać parter, blisko kuchni i łazienki. W ten sposób wędrówki do Chorego nie będą bardzo uciążliwe. Optymalnie, by pokój nie był bardzo nasłoneczniony (zbyt wysoka temperatura w lecie), ale jasny.
Jak zorganizować dom/mieszkanie/pokój:
Opieka nad chorym Bliskim do wyzwanie. Dla całej rodziny. Przemyślnie wspólnie wiele spraw:
To do Ciebie będzie należało współdecydowanie o tym, jak, gdzie oraz kto sprawuje opiekę nad Twoim Bliskim. Pamiętaj, że Chory powinien być włączony w podejmowanie takiej decyzji. Wymuszanie przeprowadzki do innego domu, czy do opieki zorganizowanej to najgorszy scenariusz. Lepiej uczciwie i szczerze porozmawiać, wszystko wyjaśnić. Emocje są zrozumiałe i potrzebne, a po pewnym czasie temperatura ewentualnego sporu opadnie.
Zastanów się kto i w jaki sposób będzie w stanie sprawować najbardziej kompleksową opiekę nad Chorym (sprawy codzienne, jak posiłki, toaleta; optymalne leczenie czyli dostęp do lekarza, opieki pielęgniarskiej; załatwianie spraw formalnych i wiele innych).
Pamiętaj! Jeśli decydujecie (Ty i Chory, inni zaangażowane osoby), że najlepszym miejscem będzie opieka zorganizowana (Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Dom Pomocy Społecznej, dom seniora, hospicjum lub inny ośrodek specjalistyczny) – nie czekajcie. Po pierwsze: zwykle są kolejki. Po drugie: dasz w ten sposób szansę Bliskiej osobie na przygotowanie się do tej dużej zmiany.
Jeśli w opiekę nad Chorym będzie zaangażowanych więcej Twoich Bliskich – ustalcie od początku plan działania. Kto i za co odpowiada. Kiedy. Przez jak czas. Kto i za co płaci. Jeśli Bliski będzie mieszkał z Tobą – czy i kiedy można będzie wchodzić do Twojego mieszkania/domu.
Decyzja o opiece nad Chorym w domu zapadła? Zatem przed Tobą i Twoimi Bliskimi dużo pracy. Jeszcze w trakcie pobytu Chorego w szpitalu porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. Wcześnie skontaktuj się z POZ (lekarz i pielęgniarka), a także z MOPS/GOPS. Przygotuj Rodzinę na czekające Ich wyzwania. Zaplanuj swoją pracę, pamiętaj o zwolnieniu lekarskim w ramach opieki nad dorosłym krewnym – do 14 dni w roku (jeśli nie pracujesz w weekendy weź zwolnienie z pominięciem tych dni: z 14 dni kalendarzowych zyskasz nawet kolejne 4 dni wolne od pracy).
Opieka specjalistyczna
W ramach ubezpieczenia w NFZ Choremu przysługuje podstawowa opieka zdrowotna (POZ) świadczona przez lekarza rodzinnego podczas wizyt w gabinecie i wizyt domowych (przysługują Chorym, który nie mogą się poruszać ze względu na stan zdrowia). O wskazaniach do wizyty domowej decyduje lekarz. Chory może skorzystać także z opieki specjalistycznej, w tym także w warunkach domowych (jeśli są wskazania medyczne). Jeśli wizyta ma odbyć się w gabinecie specjalistycznym – pierwszorazowy transport zapewnia POZ (zgłoś konsultację odpowiednio wcześnie).
Także rehabilitacja może odbywać się w domu. Wykaz placówek świadczących takie usługi znajduje się na stronie Oddziału NFZ. NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. Pakiet zabiegów obejmuje: kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo. Rehabilitacji domowej nie można łączyć z opieką hospicjum domowego.
Opieka długoterminowa
Opieka pielęgniarska długoterminowa przysługuje Choremu przewlekle, który przebywa w domu i ze względu na problemy zdrowotne wymaga systematycznej opieki pielęgnacyjnej. Wskazania to np. występowanie ran przewlekłych i odleżyn. Kwalifikacja następuje na podstawie skali Barthel (od 0 do 100 punktów, kwalifikowani są Chorzy z punktacją poniżej 40). Bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ przysługują nie mniej niż 4 wizyty pielęgniarskie w tygodniu. Skierowanie wystawia lekarz (w szpitalu, w POZ, w poradni specjalistycznej), składa się je w miejscach świadczących takie usługi.
Hospicjum
Hospicjum domowe zapewnia komfort i bezpieczeństwo profesjonalnej opieki medycznej w domu Chorego. 80% z nas chciałoby spędzić ostatnie tygodnie i dni życia we własnym łóżku – hospicjum domowe to odpowiedź na tę potrzebę. Twój Bliski będzie mógł korzystać z opieki lekarza, opieki pielęgniarskiej i fizjoterapeutycznej, psychologicznej. Zyska dostęp do wyposażenia medycznego (pompy do leków, koncentrator tlenu). Pamiętaj, że hospicjum jest wsparciem nie tylko dla Chorych na nowotwory, ale również z ciężkimi chorobami serca czy HIV. Hospicjum to nie wyrok! Można korzystać z jego pomocy także w czasie trwania leczenia przyczynowego (np. chemioterapii, radioterapii).
Skierowanie do hospicjum wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – lekarz w szpitalu lub lekarz rodzinny Chorego. Więcej o hospicjum w dziale „Hospicjum domowe” na moim blogu o medycynie paliatywnej: mistrzpolikarp.pl
5 maja 2022 zakończyłem szkolenie specjalizacyjne i zostałem specjalistą medycyny rodzinnej. Co to dla mnie znaczy? Dziś przede wszystkim oznacza wiele emocji: niepewność końca pewnego
Molnupiravir jest pierwszym lekiem przeciwko COVID-19, który uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jednakże na ten moment w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, nie ma charakterystyki produktu leczniczego.
Ubezpieczenie zdrowotne to niezwykle ważny element bezpiecznego podróżowania, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Nigdy nie wiemy co może się nam przytrafić podczas wakacyjnych wojaży. Właśnie dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Bardzo pomocne może być zaopatrzenie się w kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dowiedz się, gdzie można ją uzyskać i jakie kroki należy podjąć, w celu jej wyrobienia.
Wszystkie materiały w serwisie lekarzrodzinny.blog zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.
Najważniejsze informacje o stosowaniu leków w domu, podawaniu ich Twoim Bliskim, o zasadach przepisywania leków na recepcie. Wszystko w przystępnej formie eBooka.
Do pobrania i wydrukowania także gotowy „Spis leków”.
Informacje o szczepieniach. Checklisty: co zabrać w apteczce. Jak podróżować z dzieckiem albo z Seniorem. Sytuacje szczególne.
Brak komentarzy