Jesień i zima zbliżają się do nas coraz szybciej, a wraz z nimi sezon zachorowań na grypę. Pomimo faktu, że powszechnie dostępne są już szczepionki przeciw COVID-19, nie powinniśmy zapominać, że sezonowe szczepienie przeciwko grypie jest równie ważne. Należy podkreślić, że są to dwie różne szczepionki, na dwie zupełnie odrębne choroby. Ich przyjęcie w odpowiednim momencie może nas uchronić przed wystąpieniem niebezpiecznych dla życia objawów.
Szczepienie przeciwko grypie a refundacja
Poniżej zestawiono zakres wskazań objętych refundacją. W przypadku odpłatności 100% za szczepionkę Vaxigrip Tetra zapłacimy 51,86 zł, natomiast w przypadku 50% refundacji – 26,10 zł.
Na 50% refundację mogą liczyć osoby powyżej 65 roku życia, dzieci pomiędzy 24 a 60 miesiącem życia oraz osoby dorosłe do 65. roku życia o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych tj.:
- po transplantacji narządów,
- chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), choroby neurologiczne i neurorozwojowe;
- w stanach obniżonej odporności (w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego)
Kto może zaszczepić się bezpłatnie?
W sezonie grypowym 2021/22 bezpłatnie będą mogli zaszczepić się seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia oraz kobiety w ciąży (w ramach programu Ciąża+). Dotyczy to szczepionki Vaxigrip Tetra.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej od 1 września br. bezpłatnie zaszczepią się także:
- pracownicy podmiotów leczniczych, aptek, punktów aptecznych, inspekcji farmaceutycznej,
- osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej lub zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
- pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej, rezydenci domów pomocy społecznej,
- nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, nauczyciele akademiccy, osoby prowadzące zajęcia na uczelniach kościelnych oraz w wyższych seminariach duchownych,
- pracownicy służb mundurowych.
Gdzie można się zaszczepić?
Pacjenci po 75 roku życia mogą otrzymać receptę na szczepionkę bez odpłatności u swojego lekarza rodzinnego. Po zrealizowaniu recepty w aptece, ponownie zgłaszają się do lekarza rodzinnego, który przeprowadza szczepienie.
Pacjenci po 65. roku życia oraz kobiety ciężarne również otrzymują receptę (z 50% zniżką) u swojego lekarza rodzinnego. Po zrealizowaniu recepty w aptece, ponownie zgłaszają się do lekarza rodzinnego, który przeprowadza szczepienie.
Dla Seniorów po 65. roku życia istnieją także specjalne programy szczepień, które realizowane są przez niektóre miasta, powiaty lub gminy. W ramach takiego programu, Pacjent może zgłosić się do wybranego punktu, gdzie szczepienie zostanie przeprowadzone z uwzględnieniem odpowiedniej zniżki.
Pozostałe grupy Pacjentów wskazane w rozporządzeniu (pracownicy podmiotów leczniczych, nauczyciele, pracownicy służb mundurowych, itd.) zgłaszają się na szczepienie do specjalnych Populacyjnych Punktów Szczepień. Taki punkt może utworzyć na przykład uczelnia lub szkoła, a jego lokalizację można sprawdzić dzięki Mapie Punktów Szczepień. W związku z tym, Pacjenci wskazani w rozporządzeniu nie kupują preparatu w aptece, lecz zgłaszają się bezpośrednio do wybranego punktu szczepień.
Źródło:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022
Brak komentarzy